Přejít na obsah

Oddělení ztratilo karty pacientů

zpět
18.1.2008

V odpadkovém koši na veřejnosti se válely choulostivé dokumenty. Jeden z obyvatel krajského města tu našel zdravotní dokumentaci pacientů českobudějovické nemocnice. Jak se vůbec složky obsahující jména a rodná čísla nemocných i CD disky se snímky počítačové tomografie dostaly mimo nemocnici, začalo vedení zdravotnického zařízení včera na podnět novinářů prošetřovat...

Dokumentace stavu pacientů zřejmě zmizela během stěhování oddělení ARO

Neúplné stěhování

Předpokládá, že k úniku starých záznamů došlo asi při stěhování anesteziologicko resuscitačního oddělení. „Před půl rokem nemocnice přesouvala ARO do náhradních prostorů z důvodů zásadní rekonstrukce a modernizace tohoto oddělení. Takové stěhování znamená především stoprocentní zabezpečení těch nejtěžších pacientů. Spolu s nimi se stěhovaly kubíky různých materiálů a drahé zdravotnické techniky,“ přibližuje patrně kritický moment mluvčí nemocnice Jan Dušek.

Záznamy pocházející z let 2002 - 2004, které zmizely a po půl roce se vynořily mezi odpadky, patřily mezi materiály určené ke skartaci. „Teprve dnes jsme obdrželi informaci od krajské redakce České televize, že k jejich skartaci nedošlo. Prostory byly po vystěhování před nástupem řemeslníků v pořádku a nyní se dozvídáme, že došlo s největší pravděpodobností k odcizení krabic s CT snímky,“ podivovalo se vedení nemocnice. Policejní pátrání

Případ od včerejšího poledne šetří i policie. „Dnes jsme přijali trestní oznámení nálezce, objevil v koši dílčí záznamy o zdravotním stavu několika osob,“ potvrdil Deníku informaci policejní mluvčí Jaroslav Beran. „Zahájili jsme proto trestní stíhání pro nedbalostní delikt, ten, kdo má událost na svědomí, se dopustil neoprávněného nakládání s osobními údaji,“ upřesnil.

Přísné opatření

Trestní oznámení na neznámého pachatele hodlá neprodleně podat i nemocnice. „Předseda představenstva Břetislav Shon s okamžitou platností vydává vnitřní předpis, týkající se kontroly dodržování všech nařízení souvisejících s ochranou dat pacientů,“ zdůrazňuje Dušek.

V řadě zdravotnických zařízení včetně českobudějovické nemocnice již nově pořizovaná dokumentace nemůže dopadnout podobně. „Existuje vnitřní informační systém, který již zamezuje fyzickému přesunu osobních dat pacientů,“ ujišťuje veřejnost vedení největší nemocnice v kraji.

Hana Svítilová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Oddělení ztratilo karty pacientů

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Oddělení ztratilo karty pacientů

Komentáře

další 2 komentáře
Karty Re:Vnitřní opatření - zakazali s nima sanitarum  | 20. 01. 2008 10:53

hrat pokra

apech Vnitřní opatření  | 18. 01. 2008 10:20

Hahaha ! Chci to "opatření" vidět. Když zaměnili v Třebíči na porodnici ty dva novorozence, tak Břeťa taky hned vydal opatření - novopečené matky při odchodu z nemocnice podepisujou, že si odnášejí vlastní dítě (jinak žádné nedostanou).

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné