Oddlužení nemocnic řízených ministerstvem projedná vláda

Ministři zdravotnictví a financí David Rath a Bohuslav Sobotka se v pondělí dohodli, že oddlužení fakultních nemocnic, tedy přímo řízených ministerstvem zdravotnictví, projedná vláda zřejmě už příští týden. „Po lhůtě splatnosti mají nemocnice dluh zhruba 2 miliardy korun, bez splátkového kalendáře to pak dělá 1,5 miliardy,“ řekl v pondělí Rath…

Dodal, že tyto dluhy nemocnic vznikaly už od poloviny 90. let a vlečou se do současnosti.

Ministr financí by rád, aby ministerstvo zdravotnictví alespoň polovinu prostředků na úhradu dluhů našlo ve svém úřadě.

Najít ale 800 miliónů znamená pro Rathovo ministerstvo změnit rozpočet resortu. Letos se prý proto nedá počítat s žádnou novou výstavbou, ale spíš jen s údržbou zdravotnických objektů. Rath by chtěl fakultní nemocnice oddlužit ještě do voleb.

„Aktuálně máme k dispozici 350 miliónů korun. Ty rozdělíme na splácení dluhů do třech nejvíce zadlužených státních nemocnic, tedy pražské Bulovky a Thomayerovy a brněnské Svaté Anny,“ řekl Rath.

Těmto nemocnicím velkodistributoři léků přestali medikamenty dodávat, dokud dluh 400 miliónů korun nezaplatí.

Uvedené nemocnice zatím léky mají a v případě potřeby je bude zásobovat firma Stylmed H, která je dceřinou společností pražské Nemocnice Na Homolce a má vazbu přímo na výrobce některých léků.

Pharmos se zatím neozval

Firma Pharmos, která původně řekla, že uvedené nejvíce zadlužené nemocnice bude léky zásobovat, ale v pátek od toho couvla a obvinila ministerstvo zdravotnictví z údajného podezření z korupce při uzavírání smluv, se zatím neozvala a není tak možné stanovit termín schůzky ministra Ratha s uvedenou firmou.

Uvažují podat trestní oznámení

„Budeme se důrazně hájit vůči obvinění Pharmosu. Zatím žádné materiály, kterými by potvrzovala svá tvrzení, nedodala. Pokud je nedodá do poloviny tohoto týdne, podám na dotčené osoby z Pharmosu trestní oznámení za šíření pomluvy, případně ještě možných dalších trestných činů.

Materiály poskytla policii, což je správné, ale měla nám je dát minimálně v kopii,“ řekl ministr.

Václav Pergl, Právo

Oddlužení nemocnic řízených ministerstvem projedná vláda
Ohodnoťte tento článek!