Oddlužování krajských nemocnic zpomalí

Zhruba o dva milióny korun proti loňskému roku poklesnou letos dluhy krajských nemocnic. Finanční plán, který schválili krajští radní, počítá s tím, že čtyři špitály a dvě léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) budou na konci roku dohromady v minusu 26,1 miliónu korun…

Podle nového finančního plánu umažou letos jen dva milióny z minusových položek

„Jde o účetní ztrátu, ve které se promítají i vysoké odpisy,“ upozornil radní pro zdravotnictví Pavel Karpíšek (ODS). Hejtmanství přebíralo okresní špitály od státu v roce 2002 s dluhem přes 250 miliónů, i díky státním dotacím klesly minusové položky v roce 2003 na 140 miliónů, v roce 2004 byly ztráty dohromady méně než 50 miliónů a vloni zhruba 28 miliónů.

„Snižování dluhů se nedá dlouhodobě plánovat. Systém financování bývalých okresních nemocnic se nemění k lepšímu a subjekty mohou jen minimálně ovlivnit příjmy. Náklady se snažíme držet na minimu,“ řekl Karpíšek. Podle něj ředitelům špitálů stále komplikují situaci i zpožděné platby od pojišťoven. „Jsou období, kdy z vlastního musíme zajišťovat i dva platy lékařů,“ potvrdil už dříve ředitel rokycanské nemocnice Vladimír Gabriel.

Právě nemocnice v Rokycanech je v nejhorší ekonomické kondici -na konci loňska byla v minusu 10 miliónů a radní už počítají s tím, že se ztráta letos vůbec nesníží. „Stále se projevuje výpadek ve výkonech, který vznikl při rekonstrukci sálů, ale nemocnice má vysoký kapitál,“ sdělil Karpíšek.

Hejtmanství se alespoň podařilo odvrátit hrozbu, že špitál bude muset kvůli administrativním chybám vrátit dotaci na úpravu zařízení. „Ministerstvo financí po dlouhých jednáních uznalo, že za chyby v letech 2000 až 2002 nemůže kraj, ale stát, který v té době zařízení vlastnil,“ vysvětlil ekonomický náměstek hejtmana Vladislav Vilímec (ODS). Ministerstvo požadovalo zpět 65 miliónů plus penále téměř 48 miliónů.

Také nemocnici v Domažlicích zůstane v účetnictví stejné číslo jako loni – minus 2 milióny. „Zatím nevíme, jak se finančně projeví provoz nového areálu,“ dodal Karpíšek. Klatovská nemocnice letos sníží ztrátu z více než 15 miliónů na 14, Stod by měl umazat půl miliónu. Dvě LDN, v Horažďovicích a v Plané, už loni hospodařily v kladných číslech, pod nulu nepůjdou ani letos.

Václav Kozák, Právo

Ohodnoťte tento článek!