Odejde mi 70 procent lékařů. Ale chápu je

Současný šéf jihlavské nemocnice Lukáš Velev už začíná vážně řešit, jak po odchodu 109 ze 150 doktorů zajistí aspoň tu nejzákladnější zdravotní péči pro pacienty z Jihlavy a okolí. Jenže už předem připouští, že se mu to vůbec nemusí povést. „Může se stát, že nebudeme schopni poskytovat ani neodkladnou péči,“ říká v rozhovoru pro HN Velev.

HN: Vy jste v zajímavé roli. Jste bývalým velmi aktivním členem lékařských odborů, zároveň jste ale nyní ředitelem nemocnice v Jihlavě a budete muset po odchodech lékařů řešit jejich nedostatek. Podporujete protestující lékaře?

Já jsem se s tím vypořádal jednoduše. Kromě toho, že jsem ředitel, jsem také lékař. Víc než 10 let systém financování zdravotnictví v Česku docela otevřeně kritizuji, takže já rozumím, že lékařům po dvaceti letech došla trpělivost se sliby na různé reformy a řekli dost.

HN: Už víte, kolik lékařů dalo výpověď v jihlavské nemocnici?

U nás podalo výpověď 109 ze zhruba 150 lékařů. A to ještě není konečné číslo.

HN: To je přes 70 procent. Takže budete od března léčit se 40 lékaři?

Nejde jen o počet lékařů. Problém je, že výpověď podalo až na jednu výjimku všech 15 anesteziologů. A bez nich nemůžu operovat. Na chirurgii zůstane jeden lékař z dvaceti. Stejně to vypadá na interně. Problém je, že vypadnou klíčové obory, které jsou důležité z pohledu neodkladné péče.

HN: To by ale znamenalo úplný konec akutní péče, pokud nebudete moci operovat…

Může se stát, že nebudeme schopni poskytovat ani neodkladnou péči.

HN: A jak se na to jako ředitel nemocnice chystáte? Vy máte přece zodpovědnost za to, aby ta nemocnice fungovala…

Já mám zodpovědnost do té míry, že pokud mám dostatek lidí a techniky, tak jsem povinen tu péči poskytovat. Ale v okamžiku, kdy ty lidi nemám, tak nemám jak tu péči poskytovat. To znamená, že moje zodpovědnost v této fázi končí a zodpovědnost za to má vláda České republiky a zdravotní pojišťovny.

HN: Jenže nemohl jste i vy jako ředitel udělat víc, aby lékaři ty výpovědi nedávali?

Já ale nemám co udělat proto, aby to ti lékaři nepodepsali. Doktoři za mnou ani nepřišli s tím, že by chtěli přidat. A kdyby přišli, tak bych jim musel říct, že nemám z čeho, protože kvůli systému zdravotnictví ty peníze navíc pro lékaře nemám.

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!