Přejít na obsah

Odejdou-li lékaři, pojišťovny pacientům zajistí péči jinde

zpět
26.11.2010
lékař, ordinace, praktik
zvětšitlékař, ordinace, praktikZdroj: www.planet-wissen.de

lékař, ordinace, praktik | Zdroj: www.planet-wissen.de

 

Pokud nemocniční lékaři splní hrozbu a podají ke konci roku výpověď, zdravotní pojišťovny svým klientům zajistí péči v těch nemocnicích, které péči poskytovat budou. Odchod už ohlásilo 4000 z 16 000 nemocničních lékařů.

„Jsem přesvědčen, že neodejdou tisíce lékařů, protože to zdaleka není tak jednoduché. Pokud se tak stane a z některých oddělení nemocnic lékaři odejdou a pokud nemocnice nebude schopná v daném oboru péči pacientům zajistit, pak jim péči zajistíme v jiném zařízení. Pacient by se tedy v takovémto případě vždy měl obrátit na svou zdravotní pojišťovnu,“ řekl Právu ve čtvrtek Jaromír Gajdáček, generální ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Dodal, že péče může být zajištěna i ve vzdálenějším zdravotnickém zařízení a pacient se tedy nevyhne cestování za péčí. „Určitě se to ale nebude týkat akutní péče. Lůžkových zařízení, která ji poskytují, je v ČR dostatek. I kdyby došlo k omezení některých provozů, nic se neděje. Záchranná služba je dostatečně vybavena tak, aby se o převoz pacientů postarala,“ informoval Gajdáček.

Podle jeho slov většina zdravotních pojišťoven se bude snažit držet úhrady za péči v příštím roce na úrovni letošních úhrad. „Vyhláška ministerstva zdravotnictví snižuje celkový objem úhrad proto, aby zde byl určitý manévrovací prostor. Dovedu si představit, že ne všechna zařízení dostanou stejně peněz jako letos, protože například pro onkologická centra bude nárůst vyšší, takže někde se to musí kompenzovat,“ vysvětlil Gajdáček.

Podle něj peníze, které měly jako přebytek z minulých let, pojišťovny letos a příští rok zcela vyčerpají a je nutné vícezdrojové financování zdravotnictví. Gajdáček je i pro vyšší spoluúčast pacienta. „Měla by se dostat na evropský standard, tj. asi 20 až 25 %. Nyní je to 15 %,“ uzavřel Gajdáček. Dodal, že to musí být pouze v lécích, které jsou levné a dostupné.

Kolik lékařů podle vás podá ke konci roku v souvislosti s výzvou „Děkujeme, odcházíme“ výpověď? Hlasujte v anketě na stránkách www.Zdravi.Euro.cz.//**


Autoři

Václav Pergl, Právo

Související články

22.11. Lékaři spustili hromadné výpovědi Lékaři spustili hromadné výpovědi
0 příspěvků
1.11. Česku hrozí zavírání malých nemocnic Česku hrozí zavírání malých nemocnic
14 příspěvků

Komentovat článek: Odejdou-li lékaři, pojišťovny pacientům zajistí…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Odejdou-li lékaři, pojišťovny pacientům zajistí…

Komentáře

další 4 komentáře
V P  | 26. 11. 2010 22:05

Debilové ze zdravotních pojišťoven nezajistí už vůbec nic. Oni totiž nerozeznají praktika od specialisty. Leda tak nějakou tu miliardu do vlastních kapes. Co s nimi ? Škrtnout, když jsme v tom škrtání.

news Gajdáčku, Gajdáčku ...  | 26. 11. 2010 16:24

cituji: „Určitě se to ale nebude týkat akutní péče. Lůžkových zařízení, která ji poskytují, je v ČR dostatek. I kdyby došlo k omezení některých provozů, nic se neděje. Záchranná služba je dostatečně vybavena tak, aby se o převoz pacientů postarala,“ informoval Gajdáček." --- Lůžek na akutní péči je dostatek ! Soudruhovi možná nedochází, že o "lůžka" a "lůžková zařízení" je poskytující ve vlastním slova smyslu ani tolik nejde. Tedy, pokud na nich nechce provozovat hotelové služby nebo prostituci (dobré swingers party by byly hlavně na JIPkách a ARO, tam by se dalo současně vytřískat prachy i za peep show). Soudruhu, lůžka sú, žvanec i čisté hajzlíky, dokonce se po malém zaškolení může inženýrský management nemocnic pokusit udělat i živou hudbu za pípání a barevných efektů monitorů, ventilátorů a defibrilátorů, ale to je asi tak všechno, co si pacient ohrožen na zdraví či životě na těch lůžkách užije. Říkávala moje babka, která neměla ráda rusy, protože jim sebrali hodinky a zneužili v okolí všechno, co ještě dejchalo: Kancért něbudět, Mocart něprijedět !

lékař lékaři  | 26. 11. 2010 11:42

Budou ZP platit péči lékařům v Německu, Polsku nebo snad na Slovensku ? Proč ne, vždyť je to EU. Poku pacient nedostane péči u nás, potom si ji nechá poskytnout v jiné zemi EU a podle platných regulích plnou (zatím) částku musí hradit ZP. Nyní je v plánu uzákonit v EU aby to bylo jenom do výše platby v zemi pacineta.... Tak o co jde. Bylo by hezké, kdy např. paciet z Ústí navštěvoval svho českého lékaře v Drážďanech ...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné