Odejdou-li lékaři, pojišťovny pacientům zajistí péči jinde

lékař, ordinace, praktik

Pokud nemocniční lékaři splní hrozbu a podají ke konci roku výpověď, zdravotní pojišťovny svým klientům zajistí péči v těch nemocnicích, které péči poskytovat budou. Odchod už ohlásilo 4000 z 16 000 nemocničních lékařů.

„Jsem přesvědčen, že neodejdou tisíce lékařů, protože to zdaleka není tak jednoduché. Pokud se tak stane a z některých oddělení nemocnic lékaři odejdou a pokud nemocnice nebude schopná v daném oboru péči pacientům zajistit, pak jim péči zajistíme v jiném zařízení. Pacient by se tedy v takovémto případě vždy měl obrátit na svou zdravotní pojišťovnu,“ řekl Právu ve čtvrtek Jaromír Gajdáček, generální ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Dodal, že péče může být zajištěna i ve vzdálenějším zdravotnickém zařízení a pacient se tedy nevyhne cestování za péčí. „Určitě se to ale nebude týkat akutní péče. Lůžkových zařízení, která ji poskytují, je v ČR dostatek. I kdyby došlo k omezení některých provozů, nic se neděje. Záchranná služba je dostatečně vybavena tak, aby se o převoz pacientů postarala,“ informoval Gajdáček.

Podle jeho slov většina zdravotních pojišťoven se bude snažit držet úhrady za péči v příštím roce na úrovni letošních úhrad. „Vyhláška ministerstva zdravotnictví snižuje celkový objem úhrad proto, aby zde byl určitý manévrovací prostor. Dovedu si představit, že ne všechna zařízení dostanou stejně peněz jako letos, protože například pro onkologická centra bude nárůst vyšší, takže někde se to musí kompenzovat,“ vysvětlil Gajdáček.

Podle něj peníze, které měly jako přebytek z minulých let, pojišťovny letos a příští rok zcela vyčerpají a je nutné vícezdrojové financování zdravotnictví. Gajdáček je i pro vyšší spoluúčast pacienta. „Měla by se dostat na evropský standard, tj. asi 20 až 25 %. Nyní je to 15 %,“ uzavřel Gajdáček. Dodal, že to musí být pouze v lécích, které jsou levné a dostupné.

Kolik lékařů podle vás podá ke konci roku v souvislosti s výzvou „Děkujeme, odcházíme“ výpověď? Hlasujte v anketě na stránkách www.Zdravi.Euro.cz.//**

Odejdou-li lékaři, pojišťovny pacientům zajistí péči jinde
Ohodnoťte tento článek!