Odešel jsem raději na rodičovskou dovolenou

Titulní obrázek

Minulý týden rezignovalo na své funkce několik primářů karlovarské nemocnice, kteří tak chtěli dát najevo svůj nesouhlas s postupem vedení nemocnice a dozorčí rady. „Moje žena je primátorka Karlových Varů. Hejtman a předsedkyně představenstva mě osočují z nesmyslných věcí. V tisku mě nyní obviňují, že jde o politický boj karlovarské radnice s hejtmanstvím. Což je naprostý nesmysl,“ říká pro Zdraví.Euro.cz Tomáš Pospíšil, dosavadní primář kožní kliniky…

Rozhovor Zdraví.Euro.cz

Minulý týden rezignovalo na své funkce několik primářů karlovarské nemocnice, kteří tak chtěli dát najevo svůj nesouhlas s postupem vedení nemocnice a dozorčí rady. Více – ZDE. Jedním z primářů, kteří už v nemocnici neslouží, je MUDr. Tomáš Pospíšil, dosavadní primář kožního oddělení.

Nastoupil jste na rodičovskou dovolenou. Do jaké míry je toto dočasné řešení?

Vše závisí na situaci ve zdravotnictví tohoto kraje. Medicína je nejenom mým povoláním i zálibou. Ale musím mít pro ni podmínky,které budou důstojné pro pacienty i pro mě. Jinak bych snad i porušoval přísahu.

S vaším odchodem údajně končí specializovaná léčba kožních nádorů v kraji, kterou jste v této specializaci dělal jen vy. Znamená to tedy, že nepočítáte s tím, že byste se dále působil v karlovarském regionu?

Já bych velmi rád působil v kraji, ale záleží třeba také na pojišťovně. Dermatologická onkologie je zcela závislá na smlouvě s pojišťovnou, protože onkologické pacienty přece nemůžeme nutit, aby platili léčbu cash. Nyní tedy musejí pacienti dojíždět do Plzně či do Prahy a to ne mojí vinou.

Co vás tedy nyní čeká? Co máte v úmyslu?

Abych nebyl neustále obviňován, že zasahuji do dění v nemocnici, stáhl jsem se do pozadí. Pan hejtman a předsedkyně představenstva – doktorka Procházková –by mohli tvrdit, že já, popřípadě moje rodina, do aktuálního dění výrazně zasahujeme. Takže jsem se již skoro před týdnem stáhl, aby bylo vidět, že toto není akce má nebo tří primářů. Já jsem jeden z řadových lidí.

Proč by měla do dění zasahovat vaše rodina?

Moje žena je primátorka Karlových Varů. Někteří mě totiž obviňují, že jde o politický boj karlovarské radnice s hejtmanstvím. Což je naprostý nesmysl. Jen doufám,že tento problém nevytváří předsedkyně představenstva či pan hejtman.To by mě mrzelo. Já pak nemám jinou možnost než odejít. Bohužel na to doplatí pacienti. Je smutné, když politici myslí jen na sebe a ne na pacienty. Já jinou volbu nemám, takže jsem odešel na rodičovskou dovolenou a sleduji dění zpovzdálí.

Takže ke spojování vaší manželky s celou kauzou došlo už před vaším odchodem z funkce?

Ano, samozřejmě.

Zástupci oddělení ARO vaší nemocnice nám napsali do diskuse na webu: „Lékaři ARO mají problém s tímto typem vzdoru. Nechápou, proč ještě nebylo podáno trestní oznámení členy dozorčí rady,nebo primáři,kteří věděli o stupni rozkrádání nemocnice. Politici potřebují vidět zásahovou jednotku zabavující počítače a dokumentaci, ne shromáždění rozhořčených sester a lékařů. Nemyslíme si, že rezignace je řešení Svého primáře jsme sborem přesvědčovali, ať rezignaci nepodává. Neúspěšně…“ Co říkáte na názory vašich kolegů?

Já jsem to s kolegy na ARO probíral a znám jejich názory. Oni jsou poněkud radikálnější než my. My jsme si stále mysleli, že se do určité míry dá s vedením jednat.

Oni jsou podle vašeho názoru radikálnější než vy?

Když si to vezmete, tak ano. Když jste hejtmanem a jeho náměstky přesvědčováni o tom, že se věc vyšetří, ale na další dozorčí radě se nic neděje a na další dozorčí radě také ne, tak dojdete také závěru, že se mělo podat trestní oznámení okamžitě. My jsme byli ze strany politiků ubezpečováni, že se děje náprava,věřili jsme jim až moc. Nebylo tomu tak, nic se nedělo.

Hovořil jste o dokumentech, které poukazují na podivné obchody nemocnice. Už jste je odnesl na policii?

Opakovaně jsme na dozorčí radě požadovali, aby se k faktům v těchto dokumentech vyjádřila. Dodnes se k věci nevyjádřilo představenstvo, proto jsme se rozhodli předat tyto dokumenty orgánům činným v trestném řízení, aby oni posoudili zda došlo k porušení zákona. Na celé věci se už pracuje.

Jaká je s hejtmanstvím v této věci spolupráce?

Absolutně pasivní. Ze strany politiků nebyla vyvinuta žádná aktivita. A to říkám velmi hezky. Také bych to mohl formulovat mnohem méně diplomaticky.

Co se podle vás odchodem primářů změní?

Ptáte se dobře, ale špatného člověka. Má rodina začala být kvůli této věci těžce vydírána. Tak jsem se z tohoto jednání stáhnul, aby protistrana neměla argumenty, že se jedná o politický boj.

Co vy osobně nyní plánujete podniknout? Půjdete do Prahy nebo do Německa?

Já mám v současnosti minimálně tři nabídky, včetně zahraničí, a to jsem sám žádné nehledal. Takže mám více nabídek než jsem schopen akceptovat.

Je pravda, že s některými odcházejícími primáři vyjednává dr. Šmucler, jednatel společnosti Asklepion, která má v Karlových Varech kliniku estetické medicíny?

To je otázka na doktora Šmuclera. Co se týče mně osobně, já s ním spolupracuji už delší dobu. Naše pracovní vztahy trvají už deset let, ještě něž jsem byl primářem. Já si myslím, že doktor Šmucler nabídku učinil a bylo by hloupé, aby takzvaně „nevyzobal“ odborníky, které tento kraj poskytuje, a kterých je málo. Navíc v situaci, kdy o ně předsedkyně představenstva a hejtman nemají zájem, jak se bohužel opakovaně dočítám v tisku..

Iva Bezděková, www.Zdravi.Euro.cz

Odešel jsem raději na rodičovskou dovolenou
Ohodnoťte tento článek!