Odhalení Bechtěrevovy nemoci trvá v průměru devět let

Ve středu zájmu profesora Karla Pavelky je v současné době také léčba dříve opomíjené ankylozující spondylitidy, původně označované jako Bechtěrevova nemoc.

Odhalení Bechtěrevovy nemoci, kdy zánět meziobratlových kloubů vede ke ztuhnutí páteře, trvá v průměru devět let. Většina pacientů podceňuje bolesti v bederní páteři, jež nemoc provázejí, a nemyslí na ni často ani lékaři. A pokud ano, vyloučí ji, neboť rentgen změny na páteři nezachytí.

Nemoc zasahuje hlavně muže do 40 let a než se dostanou k léčbě, páteř může být nevratně poškozena. Na setkání s novináři to řekl profesor Karel Pavelka z Revmatologického ústavu.

„Devět let od prvních příznaků do diagnózy, to je nepřijatelné. Zvláště když máme nové léky, které se dají aplikovat dříve a zabrání tomu, aby pacient se dostal do pokročilejších stádií,“ uvedl.

Zánětlivá revmatická onemocnění postihují páteř, ramena, kyčle a kolena, úpony šlach. Mohou zasáhnout ale také oči, kůži či střeva. Bechtětrevovou nemocí trpěl například spisovatel Karel Čapek nebo papež Jan Pavel II.

Důležité podle Pavelky je bolesti v oblasti dolní páteře nepodceňovat, nemyslet si, že se zvládnou běžnými léky, cvičením či výměnou matrace. „Pokud bolest trvá déle než tři měsíce, je nutné jít k lékaři. Zánětlivá bolest má plíživý začátek, zlepší se rozcvičením a pohybem, naopak zůstává při odpočinku. Nemocný se budí bolestí ve druhé polovině noci,“ popsal.

S postupem nemoci je páteř stále méně ohebná. Nejprve si pacient nedosáhne rukama na kolena, později se nemůže vůbec předklonit a v pozdním stadiu nabývá páteř charakter zakřivené tuhé tyče. Může se objevit i bolest hrudníku a chronická těžká únava.

Včasné odhalení nemoci podle profesora Pavelky umožňuje nová definice zánětlivé bolesti v zádech, potvrzení zánětu na magnetické rezonanci a přítomnost antigenu HLA B27. Lékař sleduje i typické příznaky jako bolesti, ranní ztuhlost delší než 30 minut, odeznění bolestí po cvičení a jejich zhoršení v klidu.

Léčba je komplexní, užívání léků doplňuje každodenní cvičení, rehabilitace a psychoterapie. Komu nezaberou nesteroidní antirevmatika, je kandidátem na biologickou léčbu, která blokuje činnost zánětlivého proteinu. V ČR ji praktikuje 29 center a většině pacientů umožní návrat do plnohodnotného života. Seznam center a informace o onemocnění, včetně varujících příznaků, jsou na www.bolestkloubu.cz.

Ohodnoťte tento článek!