Odložení kauzy Diag Human je definitivní, nikdo nebude stíhán

Odložení policejního vyšetřování kauzy Diag Human je pravomocné. Po policii včera dospěl i státní zástupce k závěru, že kvůli vyplacení odškodného ve výši 326 miliónů korun za poškození dobrého jména společnosti nebude stíhán žádný úředník Ministerstva zdravotnictví…

„Stejně jako policie se domnívám, že nebyl spáchám žádný trestný čin,“ řekl státní zástupce Ladislav Letko.

Policie zkoumala, zda některý z úředníků nehájil zájmy státu nedostatečně. Nic takového se ale podle vyšetřovatelů neprokázalo.

Firma Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém vyjádření tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara z obchodu sešlo.

Za poškození dobrého jména musela vláda zaplatit 326 miliónů korun, o čemž se veřejnost i poslanci dozvěděli až zpětně. Případem se zabývá také sněmovní komise, která má předložit výsledky zkoumání do 30. června.

Letko již dříve zdůraznil, že policie nepřezkoumávala rozhodčí řízení, na jehož základě muselo Česko odškodné vyplatit. Zabývala se spíš tím, zda úředníci dostatečně hájili zájmy státu.

Policie podle Letka neprověřovala pouze postupy úředníků Ministerstva zdravotnictví, ale všech orgánů, které měly s kauzou co do činění. Podle Letka jde však spíše o případ pro občansko-právní než pro trestní soud.

Diag Human nyní žádá další peníze jako náhradu za obchodní ztrátu. Částka by mohla vyšplhat až na deset miliard korun.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!