Přejít na obsah

Odmítáme hazardovat s životy pacientů

zpět
30.10.2008

"Ministr Julínek chce umožnit lékárníkům vydávat bez lékařského předpisu vedle současných léků na banální onemocnění, která si může opravdu kurýrovat každý z nás sám, i léky na závažné choroby. Tento nebezpečný záměr nemá žádné medicínské opodstatnění," říká v rozhovoru Milan Kubek...

PREZIDENT ČESKÉ LÉKAŘSKÉ KOMORY MILAN KUBEK:

Lékařská komora ostře odsoudila návrh ministra Julínka, aby lékárníci mohli vydávat některé léky bez lékařského předpisu. Možnost volného prodeje některých léků však existuje i v zahraničí. Proč tedy ten odpor českých lékařů?

Pozor, my nekritizujeme takzvaně volně prodejné léky. Dokonce si dovedu představit ještě rozšíření této skupiny. Ministr Julínek však chce umožnit lékárníkům vydávat bez lékařského předpisu vedle současných léků na banální onemocnění, která si může opravdu kurýrovat každý z nás sám, i léky na závažné choroby. Tento nebezpečný záměr nemá žádné medicínské opodstatnění. Jeho cílem je pouze růst spotřeby léčiv, a tedy zvyšování obratu farmaceutických firem a lékáren. Bezpečnost pacientů má jít stranou. A hazard s lidskými životy, ten my lékaři skutečně odmítáme.

Ministr ale chce, aby pacienti nemuseli chodit k lékaři, když nepotřebují nic jiného než předepsat léky.

Již dnes existuje možnost, aby lékař, pokud to uzná za vhodné a možné, vystavil pacientovi recept umožňující opakované vydávání léku. Pacienti tedy nemusí chodit k lékařům častěji, než je nezbytně nutné.

Oháníte se bezpečností pacientů, ale nejde vám ve skutečnosti o peníze? Vždyť pokud si nebudu muset k lékaři pro recept, pak ušetřím za regulační poplatky.

Pouhé vystavení receptu není zatíženo regulačním poplatkem. A na poplatcích v lékárně neušetříte. Právě naopak. Léky vyzvednuté bez lékařského předpisu, ale s omezením si budete muset zaplatit ze svého. Pokud tedy někdo ušetří, pak pouze zdravotní pojišťovny, tedy pokud odhlédneme od nákladů na léčbu komplikací způsobených zanedbáním léčby. Pacienti naopak zaplatí vyšší cenu, doufejme, že jen penězi, a nikoliv svým zdravím.

Mohou být léky, jejichž užívání chce ministr vyjmout z lékařského dohledu, opravdu tak nebezpečné?

Jistě, i vynikající léky mohou být bez lékařské kontroly nebezpečné. Například statiny na vysoký cholesterol mohou způsobovat rozpad svalové tkáně s následným selháním ledvin. Hormonální antikoncepce může poškozovat játra a způsobovat žilní trombózy s možností smrtelné plicní embolie. Po předávkování inhalačními sympatomimetiky již nejeden astmatik zemřel na srdeční arytmie. Léky na vysoký tlak mohou způsobit náhlou ztrátu vědomí či rozvrat vnitřního prostředí. O lécích na epilepsii či Parkinsonovu chorobu radši ani nemluvě.

Ministerský návrh odmítáte. Jak by tedy lékařská komora zlepšila dostupnost léků pro pacienty?

Aby například staří lidé nemuseli zbytečně cestovat do města, připravili jsme novelu zákona o léčivech, která umožní lékařům vydávat v případě obtížné dostupnosti lékárny léky pacientům přímo v ordinacích.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Odmítáme hazardovat s životy pacientů

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Odmítáme hazardovat s životy pacientů

Komentáře

dalších 31 komentářů
Jiri Wicherek Re:Re:Re:výdej  | 3. 11. 2008 08:58

Mily Pepo, doufam, ze naopak Vam nejde o legalizaci praktik zamyslenych MZd. - vysetrovani nemocnych v lekarnach a jejich leceni lekarniky. Jestli by totiz meli lekarnici provozovat tyto cinnosti, tak nechť začnou provozovat ordinaci se vším co k tomu patří.

Jiri Wicherek Re:Kubku,  | 3. 11. 2008 08:54

A co vy, uz jste byla? Ze pusobite tak nasr...:-)))

Kyle Broflowski S chondrosulfama už jděte taky do ANANAS, lékárníku Hašku  | 2. 11. 2008 07:56

Cpete to každýmu. Kámoše, kterej trpěl bolestí ramene, tím krmili v privátním artrocentru s přidruženou lékárnou přes rok. Místo aby ho někdo nechal pořádně vyšetřit. Mít tam malignitu, prdí do hlíny.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné