Přejít na obsah

Odmítání očkování je sobecké, tvrdí vakcinolog Prymula

zpět
3.8.2010
očkování, dítě
zvětšitočkování, dítěZdroj: www.conspiracyplanet.com

očkování, dítě | Zdroj: www.conspiracyplanet.com

 

Trestat rodiče za porušení povinnosti dát očkovat své děti několika tisíci je zbytečné. Fungují i jiné systémy, říká předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

LN Co říkáte tomu, že podle rozsudku Nejvyššího správního soudu se nesmí za porušení povinnosti očkování podle současné právní úpravy trestat?

Já nejsem vůbec příznivcem finančních sankcí. Žádná pokuta nikdy nic nevyřešila.

LN Prosazujete jiný systém?

Tak třeba ve Spojených státech je ta povinnost dána nepřímo. Nikdo nikoho nesankcionuje, ale když nastupujete třeba na střední školu, tak vám doporučí navštívit jejich školního lékaře, který vás naočkuje. Když odmítnete, tak na tu školu zkrátka nenastoupíte. A nemusí tak řešit vůbec žádné pokuty. To je model na zvážení.

LN Je použitelný i v Česku?

Umím si představit, že když bude dítě nastupovat do školy, bude muset mít vytipované druhy očkování.

LN A proč je tak důležité nutit lidi, aby se očkovali?

Část populace jsou vždy jedinci handicapovaní jakousi kontraindikací a takové lidi očkovat nemůžeme. Je jich zhruba kolem dvou až tří procent. A když je zbytek populace proočkován na zhruba 95 procent, tak je to dostatečná ochrana i pro ty lidi, kteří očkováni být nemohou. Pokud já si řeknu, že své děti nedám očkovat, tak je to poměrně sobecký přístup, protože ti ostatní by se museli nechat očkovat.

LN Jaké procento neproočkované populace je nebezpečné?

Když se nenechá očkovat víc než těch pět nebo deset procent, tak riskujete, že znovu začnou cirkulovat organismy, které způsobují nebezpečná onemocnění, a nemocnost prudce stoupne. To je argument, proč chceme udržet vyšší míru proočkovanosti.

LN Myslíte, že by u nás fungoval systém dobrovolného očkování?

Myslím si, že může nastat režim, že očkování bude nepovinné. Čekáme teď docela napjatě na výsledky vyhodnocení očkování proti pneumokokům, které začalo letos. To je první vakcína, která je v režimu plošného očkování, ale není povinná. Takže jsme zvědaví, jaké procento populace se nechá za ten uplynulý rok proočkovat.

LN Co byste říkal na to, že by očkování proti určitým nemocem určoval zákon a méně závažná onemocnění vyhláška?

Umím si představit, že by v zákoně, který se složitěji mění, bylo očkování, které monitoruje Světová zdravotnická organizace a doporučuje ho pro všechny země na světě. Tam není předpoklad, že se to bude z roku na rok měnit. Takže si umím představit, že by do toho spadala takzvaná hexavakcína a kombinace spalničky, neštovice, zarděnky. Všechno ostatní by mohlo být na té úrovni vyhláškové.

LN Jak vidíte plánované zrušení očkování proti tuberkulóze?

Přiklonil jsem se pro jeho zrušení. Tuberkulóza není ve světě zcela vyřešená, ale v Česku je situace dobrá. A argumentem pro zrušení jsou potíže, které to očkování způsobuje.


Klíčová slova

Autoři

Jana Sotonová, Lidovky.cz

Související články

19.4. Vzpoura proti očkování Vzpoura proti očkování
177 příspěvků
19.11. Proti pneumokokům se budou zdarma očkovat děti narozené od srpna Proti pneumokokům se budou zdarma očkovat děti narozené od srpna
0 příspěvků

Komentovat článek: Odmítání očkování je sobecké, tvrdí vakcinolog…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Odmítání očkování je sobecké, tvrdí vakcinolog…

Komentáře

další 2 komentáře
Sloboda v očkovaní Stop očkovací totalitě!  | 3. 08. 2010 20:45

Stop nesvobodě, stop očkovací totalitě! Podepište, prosím, Petici za svobodnou volbu v očkování: http://petice.webnode.cz Občania Slovenska, podpíšte, prosím, Petíciu za slobodnú voľbu v očkovaní: http://slobodavockovani.sk/peticia

GEEK Fér řešení.  | 3. 08. 2010 17:58

Jestliže odmítnu očkovat sebe nebo osobu, za kterou zodpovídám, zkrátka budu muset podepsat reverz, že přebírám právní i hmotnou zodpovědnost za škody tímto rozhodnutím způsobené - tzn. léčení mé i těch, které jsem prokazatelně nakazil + samozřejmě bolestné určené soudem + soudní výdaje atd.. Když odmítnu podepsat, provede to za mne lékař se sestrou. I při banalitě by to byly statisíce. It's all up to you!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné