Přejít na obsah

Odmítnou Vinohrady zraněné ze středních Čech?

zpět
13.3.2008

Když se těžce poraníte například při dopravní nehodě, může se pro vás riziko zvýšit, jestliže se to stane na Benešovsku nebo u Kolína. A to v případě, že vás převezou do nejbližší nemocnice. Pokud se totiž při ošetřování ukáže, že je nutný specializovaný operační zákrok na traumacentru v Praze, mohou nastat potíže. Lékařům, kteří budou chtít převoz domluvit, se totiž může dostat nečekané odpovědi: nemáme místo, zeptejte se za dva dny...

Nemocnice Královské Vinohrady omezuje přijímání pacientů z krajských nemocnic. Pacienty z Nymburska to prý ale neovlivní.

Když se těžce poraníte například při dopravní nehodě, může se pro vás riziko zvýšit, jestliže se to stane na Benešovsku nebo u Kolína. A to v případě, že vás převezou do nejbližší nemocnice. Pokud se totiž při ošetřování ukáže, že je nutný specializovaný operační zákrok na traumacentru v Praze, mohou nastat potíže. Lékařům, kteří budou chtít převoz domluvit, se totiž může dostat nečekané odpovědi: nemáme místo, zeptejte se za dva dny. Anebo: zkuste se poptat jinde Z benešovské a kolínské nemocnice jsou pacienti převáženi na traumacentrum Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Právě její vedení oznámilo, že omezí přijímání pacientů z krajských nemocnic na plánovanou léčbu. „Je to kvůli financování,“ vysvětlila za nemocnici Jana Jelínková s dodatkem, že peníze od pojišťoven dostává traumacentrum jen ve chvíli, kdy tam leží pacient. Lékaři, sestřičky ale musejí být na místě neustále, stejně jako připravený operační sál. Traumacentra vinohradské nemocnice tak měla loni ztrátu 80 milionů korun. Řešení? „Bude se omezovat kapacita - podle toho, kolik budeme mít peněz. Tak, aby nemocnice neprodělávala,“ konstatovala Jelínková.

Pro Středočechy to znamená jediné - omezení plánovaných převozů z nemocnic v kraji na vinohradské traumacentrum. „A to je pro nás nepřijatelné,“ konstatoval hejtman Petr Bendl. Včera proto dopisem požádal o pomoc ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Toho Bendl prosí, aby vyvolal jednání mezi představiteli vinohradské nemocnice, zdravotních pojišťoven - a případně zástupci odborné traumatologické společnosti, která na podhodnocení úhrad za péči o velmi těžce poraněné pacienty dlouhodobě poukazuje.

Podle vyjádření Oblastní nemocnice v Kolíně a nymburské nemocnice však situace není tak horká. „Nevím o žádném problému. Pokud by se jednalo o krajské nemocnice, Nymburka se to netýká. Pro nás jsou bližší právě ty krajské nemocnice jako třeba Benešov. V Praze spolupracujeme spíše s Bulovkou,“ řekl Deníku ředitel nemocnice v Nymburce Martin Tvarůžek. Ani podle vedení kolínské nemocnice plánované operativy ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady neovlivní ani chod zdejší nemocnice, ani pacienty. „V případě, že se na nás obrátí z jiných pracovišť z okolí, jejich pacienty jsme schopni přijmout, kapacita našich sálů to umožňuje,“ uvedla Karin Kohárová z kolínské nemocnice s tím, že pokud je nutné provést speciální výkon, jakým je například operace mozku, je pacient převážen na klinické pracoviště v Praze nebo do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Vyjádření ministerstva zdravotnictví se včera našemu Deníku získat nepodařilo. Také Šárka Korandová z tiskového oddělení Všeobecné zdravotní pojišťovny včera odpoledne o ničem nevěděla. Vedle Vinohrad směrují středočeští zdravotníci velmi těžce zraněné pacienty také na traumacentra v Motole, Střešovicích, Na Bulovce - a v případě dětí do Thomayerovy nemocnice v Krči. Zprávy o tom, že by se chystaly omezit přijímání středočeských pacientů i další nemocnice, zatím nejsou. Zlepšení úhrad pro traumacentra by ale uvítaly. Zranění, jejichž stav je kritický, jsou ze středních Čech přepravováni na některé z traumacenter v Praze přímo z místa neštěstí. Přijímání těchto akutních pacientů nikdo neomezuje a ani takový krok nechystá. Vážně zranění zpravidla končívají v jedné z oblastních nemocnic, jež v regionu fungují v Kolíně, Kladně, Příbrami, Mladé Boleslavi a Benešově. Jednotky ARO podle zjištění zpravodajů Deníku provozuje ještě dalších osm nemocnic v kraji. Jedno z nejlépe vybavených oddělení je podle záchranářů také v Nymburce - ovšem nefunguje, protože nemocnice nemá s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou nasmlouvané úhrady.

Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Odmítnou Vinohrady zraněné ze středních Čech?

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Odmítnou Vinohrady zraněné ze středních Čech?

Komentáře

další 4 komentáře
Vladimír Re:Řešení  | 14. 03. 2008 16:51

Jedině plně obsazená lůžka zajistí platby od pojišťoven. To pak ale nebude místo pro ty, kteří budou náhle (akutně) lůžko potřebovat. Řešení (krkolomné) je: při jakémkoliv příjmu okamžitě vyhodit pacienty, který už tam nutně nemusí být (ale ono to trvá, než se lůžko připraví pro dalšího pacienta). V této nesmyslné situaci to jinak nejde. Řešení na úrovni: zaplatit provoz traumacenter nezavisle na tom, jestli jsou plná pacientů či poloprázdná (což by byl ideál připravenosti pro více úrazů či hromadné úrazy).

Cibulka Řešení  | 13. 03. 2008 21:52

Pokud je to tak,jak se v článku dovídáme,že traumacentrum dostává peníze od pojišťovny jenom tehdy,když tam leží pacient, pak je řešení nasnadě.Zajistit takový příjem z odpovídajícího spádu tak,aby tam takový pacient ležel nepřetržitě.

Jan Bravo!  | 13. 03. 2008 17:38

Spousta proinvestovaných peněz,spousta peněz na provoz a najednou jsou ta lůžka zbytečná a jinde peníze chybí.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné