Přejít na obsah

Odpůrce babyboxů věří v obrat

zpět
12.7.2011
miminko, porod, porodnice, dítě
zvětšitmiminko, porod, porodnice, dítěZdroj: www.moremojostudios.com

miminko, porod, porodnice, dítě | Zdroj: www.moremojostudios.com

 

Organizace spojených národů dala plzeňským neonatologům za pravdu. Její výbor pro práva dětí po čtrnáctidenním semináři v Ženevě znovu doporučil české vládě zrušit program babyboxů. Primář novorozeneckého oddělení Jiří Liška z plzeňské Mulačovy nemocnice věří, že definitivně dojde k zásadnímu obratu ve vývoji.

Známý odpůrce babyboxů se po ženevské výzvě poprvé vyjádřil médiím - poskytl rozhovor Deníku.

Je pro vás rozhodnutí výboru OSN důležitým mezníkem?

Všichni tři vedoucí plzenští neonatologové (Tytlová, Dort, Liška) jsme byli danou zprávou velmi potěšeni, byla pro nás morální satisfakcí. Je ale především dobrou zprávou pro děti, že se bude s nimi jednat jako s lidskými, a ne věcí, kterou můžeme nejen po porodu, ale i při jakémkoliv rozladění, odložit.

Myslíte, že může dojít opravdu ke změně?

Věřím, že do jednoho a půl roku se babyboxy dostanou do resortu zdravotnictví, zatím jsou bohužel v rukách jakýchsi nadací a obchodních společností.

Co vás k tomu opravňuje kromě doporučující rezoluce?

Stejně se vyjádřilo kolokvium vlády na konci minulého roku. V dubnu letošního roku vzešlo odmítavé stanovisko po Ostravském dnu preventivní pediatrie a následně i na jednání Komise péče o dítě. S rozšiřováním babyboxů nesouhlasí ani ministr zdravotnictví Heger.

Jaké by tedy měly následovat další kroky?

Komise ministerstva zdravotnictví již připravuje doladění legislativního řešení utajených porodů, ten mechanismus je trochu rozdílný u cizinek. Je ale nutné podotknout, že každá rodička u nás je přijata k porodu bez ohledu na národnost a zdravotní pojištění, každá má možnost utajeného porodu. V opačném případě, t.j. uložení do babyboxů, se rodiče velmi lehce v jakémkoliv věku budou zbavovat i nejzákladnějších rodičovských povinností a odložených dětí bude až geometricky přibývat.

Co vám na babyboxech ještě vadí?

Zopakuji jen závěry z ostravského sympózia. O dětech jsou informace pouze z veřejných zdrojů, není žádné kontinuální sledování místa a osudu dětí, schránky nedostaly od ministerstva žádný certifikát zdravotnického zařízení! Existence babyboxů nijak ani u nás, ani v celém světě nesnížila počet po porodu zabitých novorozenců. Stále zdůrazňujeme, že těchto matek v afektu se babyboxy netýkají.

Kritizoval jste také evidenci dětí. Proč?

Evidence je mizerná. Nejsou nám známy smlouvy mezi nadací Statim (zaštiťuje babyboxy) a zdravotnickými organizacemi.

Jak vnímáte to, že zatímco odborníci brojí proti schránkám, laická veřejnost je většinou pro?

Laická veřejnost schránky v současnosti většinou opravdu podporuje. K tomu ale nesmírně přispívá většinou velmi jednostranná masmediální kampaň.


Klíčová slova

Autoři

Evžen Zavadil, Regionální deník

Související články

20.9. Nechtění novorozenci mají novou šanci Nechtění novorozenci mají novou šanci
0 příspěvků
9.7. Babybox v jablonecké nemocnici Babybox v jablonecké nemocnici
0 příspěvků
15.5. Babybox bude fungovat od června v jablonecké nemocnici Babybox bude fungovat od června v jablonecké nemocnici
0 příspěvků
20.2. Baby boxy minulosti Baby boxy minulosti
0 příspěvků

Komentovat článek: Odpůrce babyboxů věří v obrat

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Odpůrce babyboxů věří v obrat

Komentáře

další 2 komentáře
XXX Opravdu?  | 13. 07. 2011 20:02

Toto jsou řeči jedné strany. Je jistě otázkou, zdali by děti, které byly do baby-boxů odloženy, byly odloženy doopravdy někam pod keř v parku, jak píšete, anebo by nakonec zůstaly přece jenom s matkou. Takto je to spíš návod co s dítětem, jak se zbavit dítěte a povinností. To vše je pod vlivem emoci, ale chtělo by to solidní a kompetentní výzkum a projednání problému odborníky a bez hysterie.

Brmbrk Patero nepřátelům babyboxů  | 12. 07. 2011 12:29

1. babybox, který zachrání alespoň jediné odložené dítě je mnohem lepším řešením, než plané řeči a stížnosti do OSN. Schránka s optimální teplotou a se stálým monitoringem do zdravotnického zařízení je pro novorozence lepší, než promrzlý kontajner s odpoady, nebo úkryt v křoví zimního parku. Na toto zjištění nemusí být nikdo neonatologem. 2. je naprosto jedno, jestli babybox spravuje soukromník, nebo stát. Vždyť všechny formy vlastnictví jsou ze zákona rovnoprávné. Tady je to kombinbace, soukromé boxy jsou zazděny většinou v budovách nemocnicíc všech forem vlastnictví. P.L.Hess ukázal, že soukromá iniciativa může po celá léta suplovat činnost, ve které je stát liknavý a že i podnikání může mít lidský rozměr. 3. kritika p. primáře Lišky,že babyboxy dosud nemají certifikát našeho ministerstva je směšná a trochu opožděná - babyboxy jsou přece po celé Evropě a žijeme mimo jiné v EU. Věřím, že pan primář to tak snad ani nemyslel. To by pak plně vystihla jen věta -"dej v..... štempl a on vymyslí lejstro" . 4.informace z veřejných zdrojů o babyboxech jsou relevantní pro celou populaci, takže i pro lékaře. Lékaři sami by měli být velmi opatrní na to,jaké informace a kam dávají, a to nejen do veřejných zdrojů, nebo do OSN. To proto,aby se s vaničkou nevylilo i to dítě. 5. je chvályhodné, že se snad zlepší česká legislativa pro utajené porody. Pokud nový zákon umožní snadnější porody matkám nechtěných dětí, bude jen lépe. Takto zachráněné děti se pak zcela jistě přidají k těm capartům,které už prokazatelně babyboxy ve zdravotnických zařízeních zachránily.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné