Přejít na obsah

ODS a ČSSD se místy shodují v návrzích změn zdravotnictví

zpět
7.9.2009

Zdravotnictví představuje několik měsíců výbušné téma sporů mezi ODS a ČSSD, v programech se přesto obě velké strany do určité míry shodují. Občanští i sociální demokraté slibují přísnější kontrolu zdravotních pojišťoven, růst platů zdravotníků a zvýšení práv pacientů. Dále už se ale rozcházejí...

ODS chce například pokračovat v koncentraci specializované péče vznikem traumacenter, které ČSSD vytrvale kritizuje. Liší se také v principech financování zdravotní péče. Vyplývá to ze srovnání předvolebních programů politických stran.

Více shodných bodů než mezi dvěma velkými konkurenty lze nalézt v programech levicových ČSSD a KSČM. Obě chtějí zrušit poplatky, zvýšit podíl HDP na zdravotnictví na osm procent, zvýšit platbu za státní pojištěnce, tedy například za děti a důchodce, a přeměnit nemocnice na neziskové organizace.

Podobně se dají najít pojítka mezi pravicovými ODS a TOP 09. Zatímco však občanští demokraté po zkušenosti s prohranými krajskými volbami loni na podzim v programu například vůbec nezmiňují slovo „poplatky“, TOP 09 přímo píše, že poplatky jsou podle nich prospěšné a efektivní. Program ODS je nicméně v oblasti zdravotnictví detailnější a propracovanější než u TOP 09, která vznikla teprve letos v červnu.

Levicové strany sázejí na vyšší státní injekce do systému zdravotnictví, pravicové hovoří o nutnosti připojišťování a spoluúčasti pacientů. ODS navrhuje nový typ ošetřovatelského pojištění. Lidem v aktivním věku by umožňovalo získat pak prostředky v případě bezmocnosti a ve stáří.

Také ČSSD uznává, že pouze státní peníze systému nepomohou. Spoluúčast pacientů nechce snižovat na úroveň osmi procent, jaká byla za vlády předchozí sociálnědemokratické vlády. Nyní dosahuje spoluúčast zhruba 16 procent, ČSSD ji chce zafixovat na 14 procentech. Hovoří i o možnosti dobrovolného připojištění a budoucí debatě o nárůstu povinného pojištění.

KDU-ČSL má v programu některé body blízké levici, jiné pravici. Například souhlasí s navyšováním platby státu za státní pojištěnce. Také lidovci stejně jako ODS a ČSSD navrhují hlubší kontroly zdravotních pojišťoven. Lidovci stejně jako ČSSD a KSČM chtějí navyšovat podíl HDP na zdravotnictví.

Se zcela odlišnými tématy, která žádná ze stran v programu nepojímá, přichází Strana zelených. Chtěla by prosadit příjemnější porodnice a porodní domy, podporuje porody doma. Některé metody alternativní medicíny by mohly být nově podle zelených hrazeny ze zdravotního pojištění.

Přehled hlavních předvolebních slibů stran v oblasti zdravotnictví:

ČSSD - zrušení poplatků s ponecháním ochranného limitu

- zvýšení podílu HDP na zdravotnictví na osm procent

- zvýšení platby za státní zaměstnance

- neziskové nemocnice

- fúze zdravotních pojišťoven a časem vznik pouze jedné veřejné pojišťovny

KDU-ČSL - zrušení poplatků za položku na recept

- jednotná výše doplatků na léky

- navýšení platby státu za státní pojištěnce

- zvýšení podílu HDP na zdravotnictví na osm procent

KSČM - zrušení poplatků

- zvýšení podílu HDP na zdravotnictví na osm procent

- zvýšení platby za státní zaměstnance

- neziskové nemocnice

ODS - poplatky přímo neřeší

- posílení práv pacientů

- připlácení za nadstandard

- snížení ceny a úhrady léčiv

- zvýšení platů sester

SZ - možnost připlatit si za nadstandard

- zavést elektronickou zdravotní dokumentaci

- minimální paušální poplatek za recept, který by byl příjmem zdravotní pojišťovny

TOP 09 - poplatky považuje za efektivní a prospěšné

- debata o rozsahu zpoplatňovaných výkonů a o míře spoluúčasti pacienta


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: ODS a ČSSD se místy shodují v návrzích změn…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ODS a ČSSD se místy shodují v návrzích změn…

Komentáře

dalších 28 komentářů
Anopheles Filipínky to spasí?  | 8. 09. 2009 18:15

Soulad mezi velkými stranami ve věcech zdravotnictví ještě neznamená nic proti dohodě premiéra Fischera s filipínskou prezidentkou, kdy se údajně podepsala dohoda o vůli filipínských zdravotních sester, pomoci českému zdravotnictví exportem anglicky mluvících sestřiček do Čech. K čemu jim tady bude znalost angličtiny se sice přesně neuvádí, zato se uvedla standardní výše jejich mezd v tamní ostrovní superchudé supervelmoci, která je na tom tak bídně, že si sestry vydělají pouze 1 dolar denně. Nutno konstatovat, že kdyby zde dostaly tu proklamovanou průměrnou pražskou mzdu kolem 24 000 Kč, tak by si tedy zatraceně polepšily. Otázkou ovšem není ani tak neslučitelnost jazyků, jako neslučitelnost formální úrovně vzdělanosti. Jde přece jen o zcela jinou kulturu, i když se tyto děvy uplatní i v USA, Emirátech, či Saudské Arábii.. Nemalé potíže by možná činila i nutnost delší karantény vzhledem k různým tropickým parazitům, jež k nám mohou zavléci. O riziku AIDS atd., raději vůbec nespekuluji. No, ale jednou k tomu stejně bude muset dojít, ať si pablbek rasisticky blbne dál do kapsy, nebo ne.

anonym Re:Re:Všechno bude jinak.....  | 8. 09. 2009 14:39

dobry den preji, pracuji na internim jipu a mohu rici ,ze proti koureni kolegu na pracovisti je clovek bezmocny.Staci slovo a pastavim si je proti sobe. Kdy uz konecne toto bude striktne zakazano.

M.Kortusová Re:Pane doktore, kroťte se.  | 8. 09. 2009 12:42

Vaše výzva k umravnění míří nesprávným směrem, pane doktore Bouzku. Navíc se obávám, že k mému hodnocení Vám chybí patřičný kredit. A propó, jak je to dlouho, co jste se tady se všemi pateticky loučil a zařekl se, že už na tento web psát nebudete? Nevydrželo Vám to, tuším, ani týden. Víte, pane doktore, slovo dělá muže a mnoho slov slepičí pr.elku.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné