ODS chce regulační úřad nad zdravotními pojišťovnami

ODS chce po volbách zřídit regulační úřad, který by hlídal finanční zdraví zdravotních pojišťoven. V Otázkách Václava Moravce České televize to dnes řekl předseda ODS Mirek Topolánek. Úřad by podle něj nahradil řadu zbytečných odborů na ministerstvu zdravotnictví a nezávisle by kontroloval zdraví pojišťoven…

Praha – stejně jako dnes kontroluje jiné finanční instituce centrální banka.

„Potřebujeme minimálně pro tu první dobu regulační úřad, který by jasným způsobem hlídal finanční zdraví pojišťoven, protože ony mají v rukou peníze občanů. Dnes jsou pouze destabilizovány,“ řekl Topolánek. Dluh VZP chtějí občanští demokraté pokrýt vydáním obligací. Dalšímu zadlužování má podle nich zabránit nové nastavení systému.

Premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek k vydání obligací řekl, že ODS chce dluh řešit jen dalším dluhem. Uvedl, že letos poprvé se podařilo schválit pro VZP včas zdravotně-pojistný plán, ten je podle něj prvním krokem k tomu, aby VZP normálně fungovala. „Zavedli jsme běžné nástroje obchodně-finanční, to znamená rozpočet, a předpokládáme, že VZP bude pracovat s dvoumiliardovou úsporou,“ upřesnil. Z úspory uhradí VZP část peněz, které jí vláda dala v předstihu na pojistném za děti, důchodce a nezaměstnané.

Topolánek prohlásil, že oddlužení VZP bylo jen stínové. Dvanáctimiliardový propad se zmenšil na pět až sedm miliard pouze díky odkupu pohledávek Českou konsolidační agenturou a přesunu plateb za státní pojištěnce z druhého pololetí, řekl. „Vy nám, naší vládě, způsobujete už teď dluh ve druhém pololetí pět miliard korun,“ vytkl Topolánek Paroubkovi. Dodal, že ODS je na řešení dluhu VZP připravena.

Paroubek se ohradil proti uváděné výši dluhu, nedosahuje prý pěti miliard. Topolánek naopak odmítl plány ČSSD na znárodňování nemocnic, které podle něj hodlá provést zákonem o neziskových nemocnicích. Podle ODS pak přijdou na řadu soukromé praxe, ohroženy jsou ve své nezávislosti i zdravotní pojišťovny.

Paroubek popřel, že by ČSSD chtěla pojišťovny znárodňovat. Sociální demokracie chce podle něj zahájit debatu, zda má smysl ponechávat si devět zdravotních pojišťoven, anebo zda do systému trochu sáhnout. „My si myslíme, že devět je hodně,“ řekl Paroubek.

ČTK

ODS chce regulační úřad nad zdravotními pojišťovnami
Ohodnoťte tento článek!