ODS kritizovala stažení zákona o obnovení poplatků v nemocnici

doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc.

Občanská demokratická strana kritizovala koaliční vládu Bohuslava Sobotky (ČSSD) za to, jak naložila s některými zákony předchozího kabinetu Jiřího Rusnoka. Podle předsedy občanských demokratů Petra Fialy neměl nový kabinet z legislativního procesu stahovat návrh zákona o znovuzavedení poplatků za pobyt v nemocnici, a naopak měl odmítnout novelu vysokoškolského zákona.

Fiala obecně stažení zákonů připravených Rusnokovou vládou přivítal, ukončení legislativního procesu v případě obnovení šedesátikorunových poplatků za pobyt v nemocnici však označil za krok na první pohled populární, v důsledku ale neodpovědný a nesystematický. Nemocnice kvůli němu podle Fialy přijdou o několik miliard korun, což jim může způsobit problémy.

Naopak novelu vysokoškolského zákona, podle níž má profesory jmenovat předseda Senátu, měl koaliční kabinet podle šéfa ODS zamítnout. Takový způsob jmenování nemá podle Fialy ani u nás, ani jinde ve světě žádnou tradici, a profesory by měli jmenovat rektoři, uvedl.

Fiala se také nechal slyšet, že ODS nepodpoří zrušení lustračních zákonů, které navrhli komunisté. Podporuje naopak zavedení takzvané finanční ústavy.

Situací kolem exministra Jiřího Pospíšila, který nedávno stranu opustil, se prý ODS příliš nezabývala. Pospíšil dnes na klub nedorazil.

Ohodnoťte tento článek!