ODS: Po volbách rychle zrušit zákon o nemocnicích, odvolat Horáka

Občanští demokraté by chtěli po volbách sporný zákon o neziskových nemocnicích zrušit tak rychle, aby se ani nestačil v praxi výrazněji projevit. Pokud k tomu bude mít ODS sílu, pokusila by se zřejmě odvolat z čela Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavla Horáka…

Praha –

Vyplynulo to z dnešních slov stínového ministra zdravotnictví Tomáše Julínka a poslanců ODS Lucie Talmanové a Petra Tluchoře, kteří ODS zastupují ve zdravotním výboru sněmovny. Horák ČTK řekl, že jejich vyjádření asi souvisí s předvolební kampaní, podrobněji ho nechtěl komentovat. „Do těchto politických půtek bych se nerad zamíchal,“ uvedl. Míní ale, že funkce ředitele VZP by neměla být politická v tom smyslu, že se bude po každých volbách obsazovat znovu. ODS ale soudí, že je to naopak ministr zdravotnictví David Rath, kdo do klíčových pozic prosazuje politické spojence, a ne odborníky.

Dolní komora vládního kandidáta Horáka zvolila do čela ředitele VZP ve středu, funkce by se měl ujmout 1. května. Podle ODS jde o dalšího Rathova kamaráda, který s ním dříve stejně jako nynější šéf České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek působil v Lékařském odborovém klubu (LOK). Občanští demokraté tvrdí, že tato trojice tak za podpory údajné „rudé koalice ČSSD-KSČM“ vytvořila pomyslný bermudský trojúhelník ovládající 200 miliard korun v českém zdravotnictví. Nikdo podle Julínka nezaručí, že se nějaká miliarda neztratí, „jak už to bývá v bermudském trojúhelníku“.

„ODS okamžitě, jakmile by k tomu měla pravomoci, tento trojúhelník zruší,“ řekl novinářům stínový ministr Julínek. Zdůraznil však, že pro ODS nejsou hlavní personální otázky, ale změna systému a zákonů, které teď prosazuje levice ve sněmovně.

Horáka by ale ODS ve funkci ředitele VZP nechtěla. Podle Julínka se na svém dosavadním místě ředitele Všeobecné fakultní nemocnice projevil jako velmi nekompetentní manažer. Horákova slova o tom, že hospodaření nemocnice zlepšil, považuje za optický klam. „Celková Horákova bilance je přinejmenším 1,2 miliardy minus,“ prohlásil stínový ministr. Určitě to není člověk, který by mohl řídit tak velkou instituci, jako je VZP, dodal. Horák ČTK řekl, že kdo má zájem o fakta, může si je ověřit. „Chápu, že je předvolební kampaň,“ dodal.

Tluchoř uvedl, že zákon o neziskových zařízeních má odpoutat pozornost od zadlužených a státem řízených nemocnic, v jejichž čele podle něj stojí „prominenti ČSSD či Lékařského odborového klubu“. Opravdové odborníky naopak podle něj ministr odvolává. Talmanová soudí, že Rath postupně omezuje vliv „skutečných zástupců zdravotníků“ a posiluje ČLK v čele s Kubkem.

ODS a Rath se ostře napadají od ministrova loňského nástupu do funkce. Navzájem se obviňují z toho, že chtějí ovládnout veřejné peníze plynoucí do zdravotnictví. Rath totiž o občanských demokratech říká, že prostřednictvím převádění krajských nemocnic na obchodní společnosti chtějí majetek těchto zdravotnických zařízení rozkrást. S ODS se neshodne mimo jiné ani v tom, co přinese zákon o neziskových nemocnicích. Občanští demokraté míní, že norma ohrožuje existenci zhruba 80 zařízení a doplatí na ni pacienti. Ministr opakovaně prohlásil, že zákon žádné nemocnice neohrožuje a pacientům naopak zaručí dostupnou péči.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

Sociální demokraté a komunisté už spornou normu ve sněmovně prosadili dvakrát, minulý týden přehlasovali Senát. Nyní zákon posuzuje prezident Václav Klaus. I jeho případné veto by ale sněmovna mohla před volbami přehlasovat. Tluchoř věří, že někteří poslanci ČSSD či KSČM třeba svou podporu zákonu ještě přehodnotí.

Občanští demokraté hovoří v případě zákona o nemocnicích i o ústavní stížnosti. Julínek dnes uvedl, že by ji podali tehdy, kdyby po volbách neměli dost sil na zrušení normy v parlamentu. Tato cesta je podle něj rychlejší než stížnost k Ústavnímu soudu.

ČTK

ODS: Po volbách rychle zrušit zákon o nemocnicích, odvolat Horáka
Ohodnoťte tento článek!