ODS podpořila ústavní stížnost senátorů kvůli úhradové vyhlášce

Výkonná rada ODS v sobotu na jednání v Karlových Varech podpořila iniciativu senátorského klubu ODS, který se chystá podat ústavní stížnost proti nové úhradové vyhlášce ministerstva zdravotnictví. Senátoři tak chtějí dosáhnout její zrušení…

Úhradová vyhláška vstoupí v platnost už od dubna a pojišťovny podle ní budou platit lékařům za péči o nemocné.

Novela původní, zdravotníky ostře napadané úhradové vyhlášky umožní, aby lékaři poskytli nemocným proti loňsku o pět procent péče více a napsali jim o osm procent léků více.

Text vyhlášky už schválila legislativní rada vlády a lékaři pozvaní na schůzku k premiérovi Jiřímu Paroubkovi. Kritici především z řad praktických a soukromých lékařů vyhlášku zpochybňují, zvýšení plateb za péči je podle nich předvolební krok.

Také pojišťovny mají z novely obavy, tvrdí, že bude problém podle ní platit. Ministr zdravotnictví David Rath jim pohrozil, že pokud nebudou podle vyhlášky platit, uvalí na ně nucenou správu.

Výkonná rada ODS ale tvrdí, že novela úhradové vyhlášky vůbec nic neřeší. „I po provedených úpravách vede úhradová vyhláška ke zhoršení kvality a dostupnosti lékařské péče pro obyvatele. Poškozuje především vážně nemocné pacienty,“ uvedl dnes stínový ministr zdravotnictví ODS a senátor Tomáš Julínek.

Premiér Paroubek a ministr Rath podle Julínka svou politikou vyvolávají ve zdravotnictví nebývalý chaos a nejistotu. Proto tento týden Julínek předložil premiérovi tříměsíční plán stabilizace zdravotnictví.

Chce dosáhnout toho, aby dluh zdravotních pojišťoven dále nerostl, pacienti se nemuseli bát, zda se jim dostane péče, a zdravotníci nemuseli mít pochybnosti, zda za péči dostanou zaplaceno.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!