ODS: Rath obchází zákony

Nový ministr zdravotnictví David Rath mění za pochodu pravidla projednávání zákonů a občanští demokraté s lidovci jen bezmocně přihlížejí. „Protestujeme proti diktátorskému dohledu, který chce ve zdravotnictví zavést ministr Rath, „prohlásil prezident České lékárnické komory…

Nový ministr zdravotnictví David Rath mění za pochodu pravidla projednávání zákonů a občanští demokraté s lidovci jen bezmocně přihlížejí.

Za tři měsíce v ministerském křesle David Rath postavil proti sobě nejen ODS a KDU-ČSL, hejtmany, ale i odborníky -lékárníky, zdravotní pojišťovny, zubaře, praktické a dětské lékaře, ambulantní specialisty, manažery nemocnic i zdravotnické odboráře.

Kritizují nejen jím podporované zákony o neziskových nemocnicích, zdravotním pojištění nebo o zdraví lidu, ale i ministerské vyhlášky, které stanoví seznam a ceny výkonů, úhrady pojišťoven za léky a lékařskou péči.

„Protestujeme proti diktátorskému dohledu, který chce ve zdravotnictví zavést ministr Rath, „prohlásil prezident České lékárnické komory. Všem vadí, že Rath bourá současný systém, aniž by dodržoval zákonný postup.

Jeho návrhy totiž neprocházejí vládou, legislativní radou a neprojednají je ani parlamentní výbory. Rath ve sněmovně předkládá zásadní změny na poslední chvíli – prostřednictvím poslance ČSSD Jaroslava Krákory a komunistů.

Takový postup zvolil ministr u zákona o neziskových nemocnicích i při včera projednávaném zákoně o zdraví lidu. Původně šlo o nekonfliktní zákon, který měl posílit práva pacientů a jejich příbuzných na získání dokumentace. Jenže sociální demokraté a komunisté začali předkládat řadu návrhů, které s novelou nijak nesouvisejí.

Jde v nich o to, zda zákon nařídí pojišťovnám, aby s nemocnicemi uzavíraly smlouvy na dobu neurčitou, zda norma posílí roli České lékařské komory při vyjednávání o cenách péče a zda nařídí pojišťovnám snížit výdaje na provoz.

ODS proti tomu tvrdě protestuje, považuje to za brutální útok na legislativu. Rath to včera zdůvodnil tím, že sněmovna je zaplavena velkým množstvích návrhů, proto prý zvolil „trošku jiný způsob“. „Přerušili jsme projednávání zákona o zdravotnických zařízeních a o zdravotní péči, nejdůležitější věci jsme vzali a dáváme je nyní jako jednotlivé pozměňovací návrhy,“ potvrdil Rath.

„Ministerstvo zdravotnictví ovládá úzká skupina lidí navázaných na Rathovu ČLK s kontroverzní minulostí. Netají se svým plánem ovládnout zdravotnictví, “ tvrdí stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek.

Levici, která jde ve sněmovně Rathovi na ruku, varují i samotní zdravotníci. „Ministr privatizuje zdravotnictví sám sobě. Levice tím může jen ztratit,“ prohlásil šéf zdravotnických odborů Jiří Schlanger.

LIBUŠE FRANTOVÁ, Deníky Bohemia

Ing. Zdeněk Charvát, daňový poradce

Jestliže takto postupuje ministr vlády, pak je to zarážející. Měl by mu někdo říct, co to je standardní legislativní proces. Bohužel je to ale již běžná praxe v našem parlamentu, že se (a dost významné a důležité) novely zákonů prosazují formou doplňovacích poslaneckých návrhů do zákonů, které s předloženým dodatkem nemají nic společného. Parlament by měl stanovit zákonem, že pokud někdo bude takto netransparentní, budou jeho předlohy automaticky ze zákona vyškrtnuty, a on sám obdrží osobní finanční postih za nekvalitní výkon práce a funkce.

ekonom@zdravotnik.cz

Pokud je text tohoto článku pravdou, pak je asi třeba panu mistrovi zdravotnictví vzkázat, že pokud bude takto pokračovat, měl by být obviněn z porušování ústavních zákonů a ústavního pořádku, a mimo to by páni poslanci ze sociální demokracie, případně i komunisté, kteří jeho návrhy protlačují do projednání v rámci hlavně třetích čtení zákonů (někdy i druhých čtení), by měli okamžitě odstoupit ze svých funkcí, protože znevažují náš ústavní pořádek a české právo.

Ohodnoťte tento článek!