ODS se spojila proti billboardům

Billboardy ČSSD Stop privatizaci nemocnic natolik vyprovokovaly lídry kandidátek ODS do krajských voleb, že se spojily regionální rady Královéhradecka a Pardubicka a své pohoršení vyjádřily v úterý na společné tiskové konferenci, kde lídři do krajských voleb přečetli a podepsali společné prohlášení…

„Tuto kampaň ČSSD považujeme za velmi nebezpečnou. Má naprosto nezodpovědně navodit pocit, že reprezentace krajů hodlají nemocnice privatizovat, a tím omezit zajištění zdravotní péče coby veřejné služby. Kampaň je založena na zavádějící interpretaci faktu, že některé kraje přistoupily k transformaci zdravotnických zařízení do podoby obchodních společností s tím, že takto vzniklé akcie nejsou veřejně obchodovatelné a jsou i nadále ve stoprocentním vlastnictví kraje,“ píše se ve stěžejní části prohlášení.

Zásadní krok ne před volbami

Text před novináři podepsali oba lídři kandidátek ODS ve východočeských krajích Pavel Bradík, královéhradecký hejtman a Michal Rabas, vicehejtman Pardubicka. Shoda byla proklamována i v komentářích, přestože oba kraje jdou rozdílnou cestou v řízení páteřních nemocnic. Na Královéhradecku privatizace výrazně pokročila, na Pardubicku vlastně ještě nezačala.

„Problémem je především nesoulad mezi vysokou kvalitou zdravotní péče a ochotou společnosti ji platit,“ poznamenal Josef Janeček (ODS), radní Pardubického kraje odpovědný za zdravotnictví.

Neřekl jednoznačně, zda Pardubicko půjde také cestou přeměny příspěvkových nemocnic na akciovky.

„Nechceme udělat zásadní krok před volbami, ale čeká nás transformace nemocnic v nejbližším období. Netvrdím, že to musí být jen na akciové společnosti,“ dodal Janeček.

Podle lídra ODS na Pardubicku Michala Rabase je impulsem to, že příspěvkové organizace v kraji jsou v nevýhodné pozici před zákonem. Jsou povinny daňovými odvody na rozdíl od příspěvkových organizací státu, jakou je např. Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

„Jde nám především o srovnání podmínek. V tomto smyslu jsme vyvinuli i legislativní iniciativu. Nechceme nic víc než odstranění nerovnováhy,“ dodal Rabas.

„Převod na akciové společnosti není privatizací, ale jedinou cestou k tomu, abychom zabránili dalšímu propadu nemocnic. Metody vládní ČSSD jsou naprosto bezprecedentní, jsem jimi rozhořčen,“ postěžoval si královéhradecký hejtman Pavel Bradík.

Zdeněk Seiner, Právo

Ohodnoťte tento článek!