Přejít na obsah

ODS: Stát nemůže dát víc peněz do zdravotnictví

zpět
5.5.2010
ods
zvětšitodsZdroj: www.ods.cz

ods | Zdroj: www.ods.cz

 

Stav veřejných financí neumožňuje v následujících pěti letech zásadní zvýšení výdajů státu do zdravotnictví. Prohlásil to včera na tiskové konferenci ODS lídr strany Petr Nečas. Jeho slova potvrdila i ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Šéf občanských demokratů ale připustil, že by mohlo dojít k určité úpravě poplatku za položku na receptu, která je nyní 30 korun. „Poplatek se pacientům těžko vysvětluje,“ uvedl Nečas.

Platby státu za tzv. státní pojištěnce, což je 60 procent populace, především děti, důchodci, nezaměstnaní a další, činí dnes 723 korun na osobu a měsíc. Podle prohlášení ODS by tato částka měla být zachována.

Naproti tomu ČSSD nedávno uvedla, že plánuje zvýšení plateb státu za státní pojištěnce alespoň o 10 procent. Pro zvýšení je i KDU-ČSL a KSČM, naopak TOP 09 zvýšení plateb prosazovat nebude.

„Pokud neprovedeme nutné poctivé změny ve zdravotnictví, tak čeká naše pacienty omezování péče a snižování její kvality,“ prohlásil na konferenci první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr, který je zároveň trojkou na kandidátní listině do Sněmovny za ODS ve Středočeském kraji.

Podle jeho slov ODS ale nabízí řešení. To spočívá v úpravě lékové politiky, především rychlejším vstupu generik a také v cenové soutěži tzv. aukcích na generické léky. To jsou léky se stejnou účinnou látkou jako originální léčiva, ale protože už originálním léčivům uplynula patentová ochrana, mohou se vyrábět za podstatně nižší cenu a jsou tedy mnohem lacinější.

ODS chce také definovat standard péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění a tím vlastně i vymezit nadstandard, na který by si pacient připlácel. Chce to udělat legální formou na bázi připojištění. Tím by se podle ODS měla do značné míry i zmírnit korupce ve zdravotnictví. Každý by věděl, kolik si na nadstandard připlatí.

Systém poplatků, který ODS zavedla, by měl být zachován. Jejich autor exministr zdravotnictví Tomáš Julínek uvedl, že s poplatky se osvědčil i „ochranný limit, který je patentem ODS. Zabránil tomu, aby lidé platili velké částky za péči“.

Připomněl kauzu tříletého těžce postiženého chlapce s mnohačetnými vrozenými vadami, kdy jeho rodina za léky a výživu loni zaplatila 33 373 koruny a pojišťovna rodině 30 873 koruny vrátila. Podle jeho slov na ochranný limit dosáhlo 300 tisíc lidí a pojišťovny jim loni vrátily 260 miliónů korun.

Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath k tomu Právu sdělil, že limit byl zaveden až na nátlak opozice a některých poslanců KDU-ČSL a ODS byla přinucena ho i v průběhu snížit z 5000 na 2,5 tisíce korun u dětí a důchodců nad 65 let. „Proto na něj dosáhlo tolik lidí.“

Dodal, že jeho strana chce všechny poplatky zrušit. ODS se ale domnívá, že pokud se zruší, přijde zdravotnictví o 10 miliard korun a podle Šnajdra to „může vést ke kolapsu zdravotnictví“.

Rath ale tvrdí, že výpadek by byl pouze pět miliard korun a ČSSD, pokud vyhraje volby a zruší poplatky, chce tyto peníze získat úsporami ve zdravotních pojišťovnách.


Klíčová slova

Autoři

Václav Pergl, Právo

Komentovat článek: ODS: Stát nemůže dát víc peněz do zdravotnictví

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ODS: Stát nemůže dát víc peněz do zdravotnictví

Komentáře

dalších 53 komentářů
Silver 69 Ale soudruzi  | 12. 05. 2010 17:44

To se nemusíš koukat zrovna na data z roku 2002. Je tam i novější publikace, tuším poslední vydaná v roce 2009. A ty čísla jsou přece všude stejný, jak na stránkách WHO, tak na stránkách OECD. Líbil se mi komentář, že je to sepsané pro ten Julínkův paskvil. Takhle přece naše zdravotnictví vypadá, to není nijak upravované nějakými politiky nebo bůh ví kým.

Apech Ale soudruzi  | 7. 05. 2010 15:18

Tak jsem mrknul na ten odkaz, Silvere. To je ale pěknej shit :-))) Data jsou tam z r. 2002 a celé to vypadá, že to bylo sepsané jako podklad pro ten Julínkův paskvil, kterému říkal "reforma". Podívej se na stránky OECD, kde jsou grafy z r. 2007. Podle toho podíl HDP činil v ČR 6,8%, Německo 10,4%, Francie 10,8% a v průměru země OECD 8,9% (ještě zajímavější jsou grafy výdajů v eurech per capita). Prakticky všude má největší podíl stát, i když výše privátních výdajů je leckde vyšší, než v ČR. Co se spoluúčasti týče, nemám s tím problém. Jen mě zajímá KDO a KOMU bude platit. Problém "kdo" se mně týká jakožto pacienta, problém "komu" jakožto lékaře. Pokud bude zrušen para Fiši, stanoveny úhradové standardy péče s komerčním připojištěním a dolní nepodkročitelná hranice ceny lékařské práce, pak se můžeme bavit o smysluplné reformě zdravotnictví. Jinak ne.

MUDr Jiří Kilian Ale soudruhu  | 6. 05. 2010 19:27

Za dostupnost (časovou, prostorovou a ekonomickou ) zdravotní péče je odpovědný stát bez ohledu na režim. Nástroje, které zvolí jsou jeho věc, ale nemůže se jimi odpovědnosti zbavit. Píšete, že reforma na půl cesty, ale já jsem nepostřehl ani její začátek. Byl jsem členem pracovní skupiny pro reformu, kterou sestavily odborné společnosti v 90. roce. Bylo to pouhé tápání v představách o zdravotnictví v kapitalismu a žel žádné zásadní ideové koncepční věci z ní nevyšly. Neřekl bych, že "socani" neřešili - řešili po svém a to je legitimní, jakkoli se mi jejich přístupy nelíbí. A je mi velice líto, ale Julínek nepřišel s ničím než s improvisacemi, intuicemi, absencí i jen představ o realitě. Zato nahnal MF DNES na kontroly zdrav. zařízení a svých kolegů a nechal arogantního cikrta žvatlat medicínské nesmysly. Jakkoli nemám rád Ratha, musím konstatovat, že ten věděl o čem mluví a evidentně měl solidní znalosti organisace a řízení zdravotní péče. Odsudem, že za síť může čssd je nejen nespravedlivý, ale nesmyslný - ČSSD není stát a a ODS ukázala neschopnost systém napravit a je stejně na vině, jako ostatní politické strany. A zrovna ona není žádným spasitelem, což já nesu dost nelibě.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné