ODS: Stát nemůže dát víc peněz do zdravotnictví

ods

Stav veřejných financí neumožňuje v následujících pěti letech zásadní zvýšení výdajů státu do zdravotnictví. Prohlásil to včera na tiskové konferenci ODS lídr strany Petr Nečas. Jeho slova potvrdila i ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Šéf občanských demokratů ale připustil, že by mohlo dojít k určité úpravě poplatku za položku na receptu, která je nyní 30 korun. „Poplatek se pacientům těžko vysvětluje,“ uvedl Nečas.

Platby státu za tzv. státní pojištěnce, což je 60 procent populace, především děti, důchodci, nezaměstnaní a další, činí dnes 723 korun na osobu a měsíc. Podle prohlášení ODS by tato částka měla být zachována.

Naproti tomu ČSSD nedávno uvedla, že plánuje zvýšení plateb státu za státní pojištěnce alespoň o 10 procent. Pro zvýšení je i KDU-ČSL a KSČM, naopak TOP 09 zvýšení plateb prosazovat nebude.

„Pokud neprovedeme nutné poctivé změny ve zdravotnictví, tak čeká naše pacienty omezování péče a snižování její kvality,“ prohlásil na konferenci první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr, který je zároveň trojkou na kandidátní listině do Sněmovny za ODS ve Středočeském kraji.

Podle jeho slov ODS ale nabízí řešení. To spočívá v úpravě lékové politiky, především rychlejším vstupu generik a také v cenové soutěži tzv. aukcích na generické léky. To jsou léky se stejnou účinnou látkou jako originální léčiva, ale protože už originálním léčivům uplynula patentová ochrana, mohou se vyrábět za podstatně nižší cenu a jsou tedy mnohem lacinější.

ODS chce také definovat standard péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění a tím vlastně i vymezit nadstandard, na který by si pacient připlácel. Chce to udělat legální formou na bázi připojištění. Tím by se podle ODS měla do značné míry i zmírnit korupce ve zdravotnictví. Každý by věděl, kolik si na nadstandard připlatí.

Systém poplatků, který ODS zavedla, by měl být zachován. Jejich autor exministr zdravotnictví Tomáš Julínek uvedl, že s poplatky se osvědčil i „ochranný limit, který je patentem ODS. Zabránil tomu, aby lidé platili velké částky za péči“.

Připomněl kauzu tříletého těžce postiženého chlapce s mnohačetnými vrozenými vadami, kdy jeho rodina za léky a výživu loni zaplatila 33 373 koruny a pojišťovna rodině 30 873 koruny vrátila. Podle jeho slov na ochranný limit dosáhlo 300 tisíc lidí a pojišťovny jim loni vrátily 260 miliónů korun.

Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath k tomu Právu sdělil, že limit byl zaveden až na nátlak opozice a některých poslanců KDU-ČSL a ODS byla přinucena ho i v průběhu snížit z 5000 na 2,5 tisíce korun u dětí a důchodců nad 65 let. „Proto na něj dosáhlo tolik lidí.“

Dodal, že jeho strana chce všechny poplatky zrušit. ODS se ale domnívá, že pokud se zruší, přijde zdravotnictví o 10 miliard korun a podle Šnajdra to „může vést ke kolapsu zdravotnictví“.

Rath ale tvrdí, že výpadek by byl pouze pět miliard korun a ČSSD, pokud vyhraje volby a zruší poplatky, chce tyto peníze získat úsporami ve zdravotních pojišťovnách.

Ohodnoťte tento článek!