Přejít na obsah

ODS už nechce převádět nemocnice na akciovky

zpět
23.2.2010
nemocnice, chodba, lékař
zvětšitnemocnice, chodba, lékařZdroj: www.suedtirolnews.it

nemocnice, chodba, lékař | Zdroj: www.suedtirolnews.it

 

Občanští demokraté překopali svůj program v oblasti zdravotnictví . "V sobotu zvítězila vize pro občany přátelská, citlivá a vstřícná, v Evropě vyzkoušená a především politicky prosaditelná," uvedl pro Právo poslanec Boris Šťastný.

Krátce před víkendovou konferencí Vize 2020 v Brně a pak při ní totiž narazila koncepce bývalého ministra Tomáše Julínka, počítající mimo jiné s převodem fakultních nemocnic na akciové společnosti, což by fakticky znamenalo jejich privatizaci. Tento plán vyvolal bouři už před několika lety, když se proti němu vzepřeli mnozí lékaři, levice a lidovci.

„Vize 2020 navrhuje transformaci fakultních nemocnic na univerzitní nemocnice na nonprofitní bázi,“ uvádí se v programu, na jehož změně se podílel mimo jiné Julínkův kritik, místopředseda sněmovního zdravotního výboru Šťastný.

Fakultní nemocnice tak mají i podle ODS fungovat na neziskovém principu a na bázi spolupráce státu a univerzit.

Julínkova reforma rovněž počítala s převodem zdravotních pojišťoven na akciové společnosti a následným prodejem.

Současná koncepce chce zachovat systém povinného veřejného zdravotního pojištění. Autoři nového programu ODS trvají na zachování principu zdravotních pojišťoven jako veřejnoprávních institucí, které by si však konkurovaly nabídkou zdravotních plánů.

ODS zatím zveřejnila jen dlouhodobý plán, konkrétní předvolební program má vypracovat do poloviny dubna. Očekává se, že bude vycházet právě z Vize 2020.

„Ukazuje se ne právě realistické, že by zdravotní pojišťovny mohly být v privátních rukou,“ uvedl v sobotu na konferenci ODS ekonom a člen stranické skupiny ESO Miroslav Zámečník.

Například z hlediska tvorby rezerv na stárnutí by privatizace podle Zámečníka znamenala buď podstatné zvýšení pojistného, nebo jednorázovou kapitálovou dotaci. Zámečník navrhl dvousložkové zdravotní pojištění. První částka by znamenala několik tisíc korun ročně.

Další by se vypočítávala z výše příjmu, byla by však nižší než dnešních 13,5 procenta. Výsledkem by měla být konkurence pojišťoven.

Nově se již v programu ODS také neobjevuje zavedení osobních účtů, což byla představa již z doby vlády Václava Klause. Na ně měly být adresovány veřejné příspěvky, přičemž prostředky na těchto účtech by byly ve vlastnictví jednotlivců.

ODS se ve Vizi 2020 také rozhodla stanovit vymezení standardní a nadstandardní péče. Podle Šťastného je nejjednodušším řešením negativní definice standardu, tedy zákonem vyjmenovaný výčet nadstandardních výkonů a služeb a vyhláškou stanovená cenová regulace ceny takto definovaného nadstandardu.

Občanští demokraté chtějí rovněž posílit dozorovou roli státu jak vůči zdravotním pojišťovnám při dohledu nad jejich hospodařením a zajišťováním péče o pojištěnce, tak i ve vztahu ke kvalitě a bezpečí zdravotnických zařízení.


Komentovat článek: ODS už nechce převádět nemocnice na akciovky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ODS už nechce převádět nemocnice na akciovky

Komentáře

dalších 12 komentářů
RF K obsahu  | 5. 03. 2010 07:55

Ještě několik poznámek. Stejně jako nám vadí monopol VZP je nutné aby nevznikl škodlivý monopol lékařů. Profit by z toho měli hlavně ti, kteři by vyjednávali. Vaše představa o jednotě lékařů a schopnosti táhnout za jeden provaz je zcela mimo realitu. Na to aby splnily ZP naše opravněné a reálné požadavky musí mít zajištěnou cestu ke zdrojům - viz náš popis příjmů ZP. www.lekariproreformu.cz Co kdybyste se podepsal a mohli jsem diskutovat více konkrétněji. Nebo alespoň napiště jaký máte obor ?

RF K obsahu  | 5. 03. 2010 07:27

Ale samozřejmě, že se mužete nechat zastupovat nějakým sdružením (PL či nějakým oborovým sdružením). Ale v žádném případě by cenu neměl stanovovat státní úředník. Je ale třeba si dát pozor aby ti, kteří tě zastupují nezastupovali hlavně sebe samotné. S tím mám velmi negativní zkušenosti. Já bych se osobně nikým zastupovat nenechal. Dále je potřebné aby se otevřel trh ZP i pro další subjekty a postupně zmizel monopol VZP, pak se nám při jednání se ZP bude podstatně lépe vyjednávat. Souhlasím s tím, že jednání s monoponí VZP je problém. Co se týče nadstandardu, tak cena může vznikat také při jednáních mezi poskytovatelem a ZP, nadstandardní pojistky se nebudou poskytovat na principu pokladenského systému, to by se pojištěnec nedoplatil.

Apech K obsahu  | 1. 03. 2010 12:59

Představa, že cenu výkonu si budu domlouvat já jakožto privátní lékař např. s VZP individuálně, je naprosto zcestná, Flašare. Každý, kdo nějaké jednání o úhradu se ZP zažil, ví, o čem je řeč. Taková vyjednávání musí s pojišťovnou vést alespoň trochu adekvátní partner, což je sdružení lékařů - čím větší, tím lepší, s právním zázemím, s dobrou vnitřní komunikací a s patřičnou sounáležitostí jejích členů. Jednotlivec proti dobře organizovanému molochu pojišťovny nemá vůbec šanci. Tímto způsobem by měla probíhat jednání o úhradě standardu placeného státem z povinné zdravotní daně, a je to vpodstatě dosavadní model dohodovacích řízení. Akorát to často krachne právě proto, že těch zúčastněných sdružení je příliš, aniž by se předem domluvili na společném postupu a výsledku, kterého chtějí dosáhnout. Což politikům a ZP úžasně vyhovuje. Cesta k nápravě tedy není v tom, že se rozdrobíme na další a další sdružení nebo dokonce jednotlivce, ale přesně naopak - že se sjednotíme a budeme společně prosazovat svoje požadavky . Co se týče nadstandardu - o jeho ceně vede jednání lékař s se svým klientem a nikdo jiný do toho nemá co kecat. Tady se jenom musí stanovit minimální nepodkročitelné ceny, aby nedocházelo k nekalé soutěži kapitálově silných hráčů.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné