ODS vyzývá Pecinu k zveřejnění závěrů o zdravotnických poplatcích

peníze, daně, kalkulačka

Grémium ODS zaslalo ministrovi vnitra Martinu Pecinovi otevřenou výzvu, aby zveřejnil kontrolní závěry ohledně zdravotnických poplatků v krajích. ČTK o tom informoval místopředseda občanských demokratů Petr Bendl.

ODS se nelíbí, že Pecina, který má blízko k ČSSD, kontroluje kraje, v jejichž čele stojí hejtmani z téže strany. Vzniká tak prý „vážné riziko manipulace s kontrolními závěry“.

Pecina ČTK přes svou mluvčí Janu Malíkovou vzkázal, že nemá problém zveřejnit vše, co ze zákona zveřejnit může – ovšem až tehdy, když bude kontrola uzavřena, což zatím není. Mluvčí nechtěla předjímat, kdy kontrola skončí.

Kraje začaly od počátku roku hradit za část pacientů poplatky v krajských zdravotnických zařízeních a lékárnách. Bývalá vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) proto v únoru uložila ministerstvu vnitra, pod nějž administrativní problematika krajů spadá, aby s představiteli jednotlivých regionů zahájilo jednání. Na konci září přinesl server Aktuálně.cz informaci, že ministerstvo začalo zkoumat zákonnost postupu krajských úřadů.

Ministr Pecina byl do vlády nominován ČSSD, které právě slib zrušení zdravotnických poplatků pomohl zvítězit v loňských krajských volbách, kdy získala hejtmany ve 13 krajích. Grémium ODS teď Pecinu vyzvalo, aby neprodleně zveřejnil jak kontrolní závěry ve věci zdravotnických poplatků, tak i podklady, které byly při zpracování těchto závěrů použity.

„Vyzývám Martina Pecinu, aby v této věci postupoval korektně jako ministr úřednické vlády a nesnažil se nikoho svou nečinností krýt – ani (středočeského) hejtmana Davida Ratha, ani ostatní hejtmany ČSSD,“ napsal Bendl.

Ze zákona o krajích vyplývá, že pokud ministerstvo vnitra dojde k závěru, že rozhodnutí krajů o proplácení poplatků jsou v rozporu se zákonem nebo jiným právním předpisem, vyzve regiony ke sjednání nápravy. Pokud tak kraje neučiní do 60 dnů, ministerstvo pozastaví výkon jejich usnesení a podá návrh soudu na zrušení usnesení.

Grémium ODS už minulý týden prohlásilo, že odchod Peciny z postu ministra vnitra „pokládá za nevyhnutelný“. Občanští demokraté Pecinovi vytýkají nekompetentnost, porušování zákonů, ohrožení důležitých projektů na ministerstvu vnitra, politizaci resortu a nerespektování mandátu úřednické vlády Jana Fischera.

římým podnětem k prohlášení grémia bylo Pecinovo rozhodnutí, kterým změnil pravomoci svému náměstku z ODS Zdeňkovi Zajíčkovi. Ten pak na protest rezignoval. Pecina poté mimo jiné uvedl, že Zajíček nezvládal řešit právě problematiku zdravotnických poplatků, která pod něj spadala.

Po Zajíčkovi dostal poplatky na starost Richard Nouza, nový Pecinův náměstek pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví.

ODS vyzývá Pecinu k zveřejnění závěrů o zdravotnických poplatcích
Ohodnoťte tento článek!