ODS: Zastavit krizi zdravotnictví je třeba hned, ne až po volbách

ODS je připravena se podílet na řešení problémů ve zdravotnictví ještě před červnovými volbami do sněmovny. K věcnému jednání vyzývá i ostatní demokratické parlamentní strany…

Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek na včerejší tiskové konferenci řekl, že nezodpovědný postup tandemu David Rath – Jiří Paroubek přinesl vážnou destabilizaci českého zdravotnictví i reálné ohrožení zdraví i životů pacientů. Proto je podle ODS nutné učinit kroky hned a nečekat až na volby.

„ODS považuje za nezbytné neprodleně zastavit destrukci českého zdravotnictví. Přiznání chyby předsedy vlády Paroubka a ministra Ratha a jejich snaha zmírnit dopady úhradové vyhlášky svědčí o jejich bezradnosti a neschopnosti systémově řešit situaci v resortu zdravotnictví,“ uvedl místopředseda nejsilnější opoziční strany Petr Nečas.

Situace ve zdravotnictví je už řadu týdnů velice napjatá. Soukromí lékaři, zubaři, lékárníci a zástupci menších nemocnic svolali na pátek do Prahy demonstraci proti Rathově politice.

Nepomohla ani ohlášená novela úhradové vyhlášky, po níž volali, která má od dubna přinést do systému více peněz. Zabránit demonstraci by mohlo jen odstoupení kontroverzního ministra.

ODS je přesvědčena, že prvním krokem k uklidnění situace v resortu je zrušení úhradové vyhlášky, protože je podle nich „neopravitelná“. Zvýšit úhrady podle Ratha dovolilo snížení schodku Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Stát jí od konce roku dal několik miliard korun. Paroubek dnes oznámil, že nucená správa nad pojišťovnou by měla skončit nejpozději do tří týdnů, protože finanční situace VZP se podle premiéra výrazně zlepšila.

Topolánek si ale myslí, že nucená správa byla jen projevem vládní šikany sloužící k politickým cílům, která měla zajistit odstranění Jiřiny Musílkové z čela VZP a ovládnutí pojišťovny lidmi kolem Ratha. Rath s Paroubkem podle ODS jen potvrzují dlouhodobou neschopnost sociální demokracie řídit zdravotnictví.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!