Odškodnění za úrazy poroste

Po vstupu Česka do EU se zvýší bolestné, a tím i náklady pojišťoven
Poškození budou mít stále větší šanci vysoudit vyšší bolestné, než stanovuje vyhláška ministerstva…

Praha/Brusel – Život a zdraví jsou dnes v Česku nepoměrně levnější než ve vyspělých zemích. Po vstupu republiky do Evropské unie však odborníci očekávají vzestup odškodnění za zdravotní újmy. To pak vyvolá růst sazeb odpovědnostního pojištění včetně povinného ručení. „Během dvou let by tyto sazby mohly stoupnout přibližně o 15 procent,“ řekl pojišťovací a finanční makléř Ivan Souček z firmy IMG.

Zatímco v Německu lze vysoudit za prasklinu pravého kotníku až 5563 eur, vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR oceňuje stejné zranění maximálně na 18 tisíc korun. Odškodnění za zdravotní újmy přitom počátkem letošního roku vzrostlo čtyřnásobně. Vzhledem k tomu, že poškozený může vysoudit vyšší bolestné nad rámec vyhlášky Ministerstva zdravotnictví, podle Součka bude vývoj náhrad za újmy na zdraví záležet také na odvaze poškozených domáhat se svých práv u soudu.

Největší známou škodu na zdraví proplácí Česká pojišťovna (ČP). V roce 1997 byl automobilem sražen malý chlapec. Pacient byl dlouhodobě v nemocnici a jeho stav je velmi vážný. V současné době ČP hradí pečovatelskou službu a náklady zdravotní pojišťovny. Celková výše rezervy je v současné době 52,317 miliónu korun a ČP již zaplatila přibližně 15 miliónů. „Předpokládáme, že stanovaná rezerva bude skutečně vyčerpána. V 18 letech poškozeného totiž přibude ještě výplata náhrady škod na ušlém výdělku. Chlapec je sice v domácím ošetřování, ale zcela nepohyblivý a na dýchacích přístrojích,“ řekl mluvčí ČP Richard Kapsa.

V Evropské unii odškodnění za újmy na zdraví láme všechny rekordy. Britský soud nedávno přiznal ženě, která utrpěla při porodu svého prvního dítěte poškození mozku, jednorázovou náhradu v přepočtu 350 miliónů korun a roční rentu 12,5 miliónu. Vzhledem k předpokládané délce jejího dalšího života 50 let vyplatí pojišťovna postižené odhadem 600 miliónů až jednu miliardu korun.

Pojišťovny připouštějí, že náhrady za zdravotní újmy v souvislosti se vstupem do EU porostou, což bude mít vliv na sazby odpovědnostního pojištění. „Zatím jsme přibližně na poloviční výši odškodnění vyplývající ze zákona, než platí ve vyspělých zemích Evropy,“ řekl Marek Vích z Kooperativy.

Důvody jsou podle pojišťovacího makléře Ivana Špirakuse z firmy Portfolio Alfa čtyři. Především s četnějším mezinárodním stykem poroste počet škod způsobených českými firmami i občany cizincům. Ti budou požadovat stejnou úroveň odškodnění a náhrady ztráty výdělku, na kterou jsou zvyklí z domova. Tomuto riziku se budou muset přizpůsobit domácí pojistky. Rostou i náklady na zdravotní péči poškozeného. Na vzestupu jsou rovněž domácí mzdy, což ovlivňuje výpočet ztráty výdělku a ušlého zisku. V neposlední řadě se díky pokroku ve zdravotní péči prodlužuje věk postižených a tím stoupají náklady na vyplácené renty.

Michal Fialka, Josef Veselý, Hospodářské noviny, 1.11.2002

Ohodnoťte tento článek!