Odsouzený chirurg potřetí stíhán, ale léčí dál v Břeclavi

Titulní obrázek

Dvaapadesátiletý chirurg z Rýmařova na Bruntálsku by se klidně mohl jmenovat Doktor Trest – jeho trojnásobné trestní stíhání nemá obdobu možná v celé střední Evropě. Podle Milana Kubka je případ dalším střípkem do tristního obrazu českého zdravotnictví…

Dvaapadesátiletý chirurg Vladimír Romanov z Rýmařova na Bruntálsku by se klidně mohl jmenovat Doktor Trest – jeho trojnásobné trestní stíhání nemá obdobu možná v celé střední Evropě.

V roce 1997 kvůli jeho nedbalosti v rýmařovské nemocnici zemřela pacientka – dostal za to u soudu podmíněný trest. Mezitím ho ale pro změnu přijali v krnovské nemocnici, kde po několika letech do břicha další pacientky omylem zašil operační roušku, a tak musel do soudní síně podruhé.

Letos v červnu za to dostal od krnovského soudu peněžitý trest 50 tisíc korun a tříletý zákaz činnosti.

Kvůli problémům z krnovské nemocnice po dohodě s vedením odešel a práci našel až v nemocnici v daleké Břeclavi.

Tento týden mu bruntálská policie sdělila obvinění potřetí – tentokrát kvůli tomu, že podle kriminalistů v Krnově před dvěma lety při operaci břišní dutiny nevědomky poškodil osmapadesátileté pacientce močový měchýř. Žena musela být kvůli zhoršenému stavu znovu operována.

První odsouzení kvůli mrtvé pacientce už je přitom pravomocné, proti letos udělenému peněžitému trestu za zašitou roušku se lékař odvolal a případem se bude znovu zabývat ostravský krajský soud.

O neslavné minulosti svého kolegy přitom většina zaměstnanců břeclavského špitálu nemá ani tušení. Ředitelka nemocnice Janka Bambasová přiznala, že o jeho problémech něco ví, informace ale nemá úplné.

„U nás pracuje od roku 2005. V té době měl čistý trestní rejstřík a splňoval všechny nároky, takže nebyl důvod ho nepřijmout. Teď ale prověřím, v jakém stadiu jsou všechna jeho trestní řízení, a rozhodnu, co s tím,“ řekla Bambasová.

Doktor Romanov nepovažuje za nic zvláštního, že i přes předchozí dva tresty, z nichž jeden je pravomocný, nadále pracuje jako chirurg.

„Je to podobné, jako když vám někdo dá trest smrti. Trest sice může být vynesen, ale dokud vás neodstřelí, tak žijete,“ řekl a upozornil, že poslední dvě kauzy ještě nejsou v právní moci. „Dokážu, že jsem nic nezanedbal,“ řekl.

Chybí právní norma

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je případ dalším střípkem do tristního obrazu českého zdravotnictví. „Nemocnice v příhraničních regionech trpí odchodem lékařů do zahraničí a bohužel zaměstnají každého. Právě nemocnice v Břeclavi je personálně vykrvácena do Rakouska. A já se děsím toho, jak některé nemocnice v tomto směru vypadají,“ řekl Kubek.

Dodal, že přestože zákon o zdraví lidu v platném znění ukládá od loňského května ministerstvu zdravotnictví povinnost vypracovat vyhlášku o personálních standardech ve zdravotnictví, stále se tak nestalo. „Nový ministr Julínek práce na vyhlášce bohužel zastavil,“ řekl.

Podle právníků zatím opravdu neexistuje překážka, kvůli které by musel odsouzený lékař odevzdat lékařský plášť, přestože někteří jeho kolegové museli profesi pověsit na hřebík kvůli menším pochybením.

„V životě jsem neslyšel, že by byl některý lékař stíhán za tři trestné činy v souvislosti s výkonem povolání,“ řekl pražský advokát Jan Mach, který poskytuje právní služby České lékařské komoře.

„Soud ale v prvním pravomocném rozsudku neshledal důvod k zákazu činnosti, ač mohl. A druhý trest zatím nenabyl právní moci, takže je třeba ctít presumpci neviny,“ řekl.

Podle advokáta není ani žádný důvod pro vyloučení doktora Romanova z České lékařské komory. „Nelze trestat duplicitně, takže pokud probíhá trestní řízení a potrestá ho soud, nemůže být z ČLK vyloučen,“ řekl.

Na druhé straně ale podle něj existují případy, že komora svého člena kvůli pochybení vyloučila, i když nebyl odsouzen pro trestný čin.

Aleš Honus, Právo

Odsouzený chirurg potřetí stíhán, ale léčí dál v Břeclavi
Ohodnoťte tento článek!