Odvolací soud potřetí projedná kauzu exministryně Součkové

Titulní obrázek

Pražský městský soud dnes potřetí projedná kauzu bývalé ministryně zdravotnictví Marie Součkové, kterou obžaloba viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Součková uzavřela údajně nevýhodnou smlouvu…

mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem o poskytování právní pomoci ve sporu s firmou Diag Human. Obvodní soud už exministryni třikrát osvobodil.

Smlouva slibovala Nováčkovi, který byl vybrán bez výběrového řízení, za zastupování ve sporu s Diag Human zhruba deset milionů korun. Ty také dostal, a podle obžaloby tak státu vznikla škoda. Dalších deset milionů korun měl advokát získat při vypovězení smlouvy. Kdyby spor vyhrál, obdržel by 170 milionů korun.

Obžaloba také tvrdí, že Součková najala Nováčka, ačkoliv věděla, že měla kauzu Diag Human předat Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podle obvodního soudu ale tehdejší ministryně jednala v dobré víře.

Součková, která po obvinění vystoupila z ČSSD, od počátku tvrdí, že její případ má politický podtext.

Firma Diag Human usilovala počátkem 90. let o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun. Firma se teď se státem soudí o další miliardy korun za údajný ušlý zisk.

ČTK

Odvolací soud potřetí projedná kauzu exministryně Součkové
Ohodnoťte tento článek!