Odvolací soud potřetí projedná kauzu Rathovy kolegyně

Titulní obrázek

Pražský městský soud dnes bude už potřetí projednávat odvolání v případu Evy Klimovičové, někdejší blízké spolupracovnice exministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD). Klimovičová čelí obvinění z korupce…

Podle státního zastupitelství chtěla před dvěma lety od pracovníka farmaceutické firmy Pfizer tři miliony korun za to, že mu zprostředkuje schůzku s Rathem, který tehdy předsedal České lékařské komoře (ČLK). Obvodní soud Klimovičovou už třikrát osvobodil, naposledy loni v říjnu. Odvolací senát mu předtím případ dvakrát vrátil zpět.

Na počátku vyšetřování byl tříminutový záznam skryté kamery, který odvysílala Česká televize. Na nahrávce hovoří Klimovičová se zástupcem Pfizeru Alešem Prokopenkem. Podle reportáže po něm žádala, aby investoval peníze do reklamy v časopisu ČLK Tempus Medicorum. Slibovala za to prý setkání s Rathem, který se jako šéf ČLK účastnil vyjednávání o takzvané úhradové vyhlášce, v níž ministerstvo zdravotnictví stanovuje, jaké léky budou hrazeny z pojištění.

Klimovičová svou vinu odmítá. Tvrdí, že šlo o běžné obchodní jednání, při kterém se snažila získat zakázku na reklamu pro časopis. Funkci poradkyně Ratha ale opustila.

Rathova spolupracovnice byla v souvislosti s vydáváním časopisu Tempus Medicorum podezřelá také ze zpronevěry. Protikorupční policie však loni její případ odložila.

Kauzy Klimovičové dopadly i na Ratha, současného stínového ministra zdravotnictví a poslance. Policie ho podezírala z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podezření se týkalo údajně špatného hospodaření s majetkem ČLK – v souvislosti s časopisem Tempus Medicorum se prý ztratilo přes 13 milionů korun. I tento případ však policisté odložili.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!