Odvolání oddaluje stavbu špičkového centra

Postoj šesti obyvatel z Anenské ulice v Brně oddaluje výstavbu Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) v areálu Fakultní nemocnice u sv. Anny (FNUSA) v Brně.

Ve svých opakovaně podávaných odvoláních podle ředitele nemocnice Petra Košky argumentují omezenými možnostmi parkování, obávají se také hluku ze stavby a později i z provozu centra.

Do 15 dnů musí nyní vydat potřebné doklady i stanovisko radnice městské části Brno-střed a o odvolání rozhodne magistrát. Pokud rozhodne ve prospěch nemocnice, mohou se dotyční odvolat ještě k vyšším instancím. Stavět se mělo začít již loni, vedení nemocnice se podařilo převést finanční prostředky na letošní rok.

Jak připomněl vedoucí lékař projektu FNUSA-ICRC Tomáš Kára, nemocnice stojí po sedmiletém období intenzivních příprav před začátkem realizace významného projektu, který propojí nově koncipovaný model lékařského výzkumu, vzdělávání, lékařské péče.

Ve spolupráci s americkou prestižní Mayo Clinic vznikne kvalitativně nový celek. Po Evropské organizaci pro jaderný výzkum v Ženevě a po Mezinárodní kosmické stanici bude FNUSA-ICRC třetím mezinárodním výzkumným střediskem.

Ve dvanácti výzkumných programech, připravených v rámci žádosti o financování projektu ze strukturálních fondů Evropské unie, se odborníci zaměřili rovněž na prevenci, diagnostiku i léčbu kardiovaskulárních a neurologických onemocnění. Týká se zhruba 70 procent všech nemocí, na které se nejvíce umírá.

„Do čtyř pěti let by se mohly některé špičkové technologie v Brně také vyrábět,“ říká Kára. Vyvíjet by se měly mj. nové typy srdečních chlopní, katetry pro vyšetřování srdce, zařízení pro nitrocévní přístup při léčení mozku, technologie pro endoskopii.

„Nespokojeným občanům z Anenské jsme nabídli exkluzivní náhradní parkování, odmítli. Hlukové studie také vyvracejí jejich argumenty o nadměrném hluku. Obávají se vrtulníků. Ano, bude tu heliport, ale po vzniku nového traumacentra ve Fakultní nemocnici Brno k nám létá vrtulník se zraněným zhruba dvakrát v týdnu, předtím to bylo dvakrát za den,“ dodává ředitel Koška.

Zakázku na vybudování objektů ICRC získala firma OHL ŽS, stavba přijde na 1,9 miliardy bez DPH. Přístrojové vybavení přijde na dalších asi 720 miliónů, další náklady budou na výzkum a léčbu.

Ohodnoťte tento článek!