Přejít na obsah

Odvolaný ředitel: FTN hospodařila po letech ztrát vyrovnaně

zpět
8.3.2007

Po letech ztrát hospodařila Fakultní Thomayerova nemocnice loni a předloni vyrovnaně, tvrdí odvolaný ředitel Petr Malý. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) ho ale v úterý odvolal s odkazem na dlouhodobé zadlužení...

Malý tím byl překvapen, ministerstvo mu prý nikdy při osobním jednání tyto výtky nesdělilo.

„Kumulovaná ztráta nemocnice dosahovala 302,6 milionu korun, v letech 2005 a 2006 hospodařilo zařízení vyrovnaně,“ řekl ČTK Malý.

Nemocnice má na léčení a provoz zhruba dvě miliardy ročně. Dotaci 345 milionů z loňského roku využila na pokrytí kumulované ztráty, takže nyní nemá žádné závazky po lhůtě splatnosti. V rezervě jí z dotace zůstalo ještě asi 40 milionů.

O vyrovnaném hospodaření za osm let, co byla ve funkci, hovoří i odvolaná ředitelka Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marie Alušíková.

Děkan lékařské fakulty a přednosta tamní gynekologicko-porodnické kliniky docent Bohuslav Svoboda odhaduje vnitřní dluh nemocnice na půl miliardy. „Účetně jsou výsledky plusové, ale nic to neříká o vnitřní zadluženosti nemocnice, kde vše padá na hlavu a zavírají se operační sály, protože nejsou peníze na nové narkotizační přístroje, ani na ozařovací techniku, která dosluhuje,“ řekl ČTK.

„Nechci nadále připustit situaci, kdy se budou nalévat peníze do špatně hospodařících zařízení,“ zdůvodnil ministr, proč odvolal ředitele tří fakultních nemocnic - Thomayerovy a vinohradské v Praze a olomoucké fakultní.

Celkový dluh necelých dvou desítek fakultních nemocnic se pohybuje kolem čtyř miliard. Ročně spotřebují na léčení a provoz kolem 40 miliard korun, z toho tři nemocnice, které nyní změní ředitele, kolem 7,5 miliardy.

Fakultní Thomayerova nemocnice poskytuje péči zhruba 400.000 obyvatel Prahy, v řadě oborů přijímá pacienty z celých středních Čech. Je zde traumatologické centrum dětské chirurgie, rozsáhlý onkologický program a patologie s programem prionových chorob.

V nemocnici působí od loňska nemocniční ombudsman, který dbá na ochranu pacientských práv. Tato funkce ještě není ve většině nemocnic běžná. Nemocnice vybudovala unikátní školicí a poradenské centrum k dlouhodobému vzdělávání lékařů-specialistů.

Koupila pro oddělení radiační onkologie moderní lineární urychlovač, otevřela první ambulanci SIDS v Česku (syndrom náhlého úmrtí novorozence) a na klinice dětské chirurgie a traumatologie uvedla do provozu multifunkční věž pro endoskopii, vypočetl Malý.

V letošním roce zahájila v nemocnici provoz moderní laboratoř molekulární medicíny. V prvním čtvrtletí bude otevřeno specializované pracoviště zaměřené na léčby TBC odolné vůči běžným antibiotikům.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Odvolaný ředitel: FTN hospodařila po letech…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Odvolaný ředitel: FTN hospodařila po letech…

Komentáře

další 3 komentáře
Jan Novák osobní msta  | 20. 03. 2007 09:08

Protože pan ředitel FTN nechce zmínit důvody jenž jsou v pozadí odvolání,nabídnu vám možné vysvětlení. V okamžiku kdy budou všechny nemocnice na základě Rathových restriktivních opatření hospodařit vyrovnaně lze zrušit několik odborů na Ministerstvu zdravotnictví. Sníží se možnost zasahovat do běhu přímo řízených organizací a tím i možnost z toho profitovat. Nejlepší ředitel je ten,který je úplně tupý a čeká až mu chytrý pan Julínek a zkušený pan Kabátek poradí jak má věci dělat, aby byli spokojeni jeho přátelé z farmaceutických firem.JN

FN Motol  | 11. 03. 2007 17:28

Tak a už zbývá jen Ludvík v Motole, tak kdy poletí on? Už aby to bylo...

vědec uvidíme...  | 8. 03. 2007 22:42

Uvidíme, kdo na uvolněná místa přijde a jaký bude mít vztah k panu ministrovi... :-)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné