Přejít na obsah

OECD: V ČR je podíl zdravotnictví na HDP nízký, spoluúčast také

zpět
27.7.2009

V roce 2007 tvořil podle statistiků 6,8 procenta, nižší byl jen v Turecku a Polsku. S Českem zhruba srovnatelné byly Korea, Slovensko a Irsko. Nad 10 procent se pohybovaly Francie, Německo a Rakousko. Největší podíl, téměř 2,5 násobný oproti Česku, spotřebovalo zdravotnictví USA...

Podíl českého zdravotnictví na HDP je jeden z nejnižších mezi zeměmi OECD. Vyšší podíl však nevypovídá nic o efektivitě využití vynaložených prostředků.

V roce 2007, rok před zavedením regulačních poplatků u lékaře, v lékárně a nemocnici, patřilo Česko také k zemím s nejnižšími výdaji občanů na zdravotnictví. Spoluúčast sice stoupla od roku 2002 z 10,3 na 14,8, ale nižší byla jen v Lucembursku a srovnatelná v Dánsku a Norsku. Statistiky za rok 2008 ještě nejsou dostupné. Dá se předpokládat, že regulační poplatky procento spoluúčasti navýší.

Spoluúčast, neboli soukromé výdaje, zahrnují přímé platby pacientů (do zavedení regulačních poplatků především za léky), výdaje neziskových institucí, zaměstnavatelů za zdraví zaměstnanců a soukromé pojištění.

Největší soukromé výdaje měli v roce 2007 pacienti v USA, 54,2 procenta, v Evropě pak Švýcaři, 40,7 procenta a Slováci, 33,2 procenta.

Česko spolu s Dánskem, Lucemburskem, Norskem, Švédskem a Velkou Británií patří k zemím s vyšším podílem veřejných výdajů na financování zdravotnictví. V ČR jsou to především výdaje veřejného zdravotního pojištění, obdobně jako ve Francii, Lucembursku, Nizozemsku a Německu. V Británii soustřeďuje finance národní zdravotní služba, tedy stát, podobně jako v Česku před rokem 1989.

Výdaje na jednoho obyvatele v přepočtu podle kupní síly a cenové hladiny v dané zemi ukazují, že Česko dává na zdravotnictví víc než Polsko, Maďarsko a Slovensko, ale nedosahuje úrovně většiny zemí OECD.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: OECD: V ČR je podíl zdravotnictví na HDP nízký,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku OECD: V ČR je podíl zdravotnictví na HDP nízký,…

Komentáře

dalších 6 komentářů
Joe U všech ostatních profesí, které jsou  | 28. 07. 2009 16:22

srovnatelné s náročností přípravy a celoživotním vzděláváním s medicínou - je poskytování služeb pod cenou, nebo zdarma, největším profesním prohřeškem, který příslušná komora je schopna postihovat i nepřímo a velmi tvrdě. Jen ve zdravotnicví to neplatí a zdá se mi to u všech nás postižených, jako vedlejší problém, který je přece nemravné stále dokola opakovat.

Kony Re:Re:Čeští lékaři jsou altruisté?  | 28. 07. 2009 12:58

A ještě mesiah komplex a iluze,že jsme stále v dobrém sociálním postavení,neboť nemocní-babičky nás ubezpučují,že jejich pan doktor...Holt mladí,kteří uvažují již jinak(ne v principu nástěnek a hesel),zatím k lékařům nechodí.Až přijdou,tak dopadneme v desilusi pěkně na zadek.Je však otázka ke komu přijdou.Vepřek a Dostál chystají sebestředného pacienta,který však pravděpodobně dorazí k nějakému rychlokvašákovi s garantem na call centru,kdy polovinu tento pacient ČR 21.století nechá zavřít a druhá polovina mu odklepne,co si řekne.A na toto zase dojede on(pacient).

rex Re:Čeští lékaři jsou altruisté?  | 28. 07. 2009 12:22

...mizí lékaři i lékárníci pryč z čr za lepším...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné