Ohlédnutí za lékařskými protesty poslední dekády

Tento pátek proběhne první letošní protestní akce lékařů – Den zdraví lékařů. Podle zdravotnických odborů by tento symbolický protest pořádaný Českou lékařskou komorou nemusel být letos zdaleka poslední. Také od symboliky by lékaři mohli upustit a přikročit k tvrdým protestům, které by si v ničem nezadaly s akcí „Děkujeme-odcházíme“ – největším lékařským protestem posledních 10 let.

19. června 2003

Lékaři varovnou stávkou, vedenou Lékařským odborovým klubem (LOK), dali najevo nesouhlas s vládní reformou veřejných financí. Provoz ve většině ze 200 nemocnic byl normální. Lékaři protestovali jen symbolicky. Někteří se účastnili demonstrace v Praze na Staroměstském náměstí, kterou pořádala Asociace samostatných odborů.

6. ledna 2004

Uskutečnil se první velký výstražný protest privátních ambulantních lékařů, zubařů a lékárníků. Žádali vládu, aby při řešení finanční krize zdravotnictví přihlížela k potřebám ambulancí a lékáren, které existenčně ohrožovaly pozdní platby Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ambulance a lékárny na hodinu omezily provoz, ale protest byl symbolický. Zúčastnilo se jej asi 80 procent lékařů a lékárníků.

6. října 2005

Stávku praktických lékařů, kteří zavřeli většinu ordinací, vyvolalo zpožďování plateb od zdravotních pojišťoven. Hlavní vinu ale přičítali lékaři „nevhodným zásahům“ ministerstva. Před ministerstvem zdravotnictví demonstrovalo asi 1500 z celkem více než 6000 praktických lékařů. Protestovali i pediatři, zubaři, zdravotní sestry a lékárníci. O týden později byl tehdejší ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) odvolána z funkce.

26. ledna 2006

Lékárníci uspořádali svou první demonstraci. Před ministerstvem zdravotnictví se jich sešlo na 1500. Nesouhlasili s kroky tehdejšího ministra Davida Ratha (ČSSD), snížením obchodní přirážky na léky o tři procenta a s pozdními platbami za léčiva od pojišťoven. Koncem ledna manifestačně zavřeli na tři hodiny lékárny.

20. až 26. května 2006

Týden zdravotnického neklidu vyhlásil krizový štáb lékařů, lékárníků a malých nemocnic. Péče se neomezila, akce namířené proti krokům ministra Ratha byly symbolické. Zdravotníci demonstrovali v Brně a v Ostravě. Akci zakončili 26. května nespokojení zdravotníci a pacienti v Praze demonstrací a průvodem od sídla MZ k úřadu vlády.

14. února 2007

Většina praktiků a pediatrů ve Zlínském kraji, na jižní Moravě, v Olomouckém kraji, na Vysočině a v okrese Plzeň-sever uzavřela své ordinace. Lékaři protestovali proti tomu, že jim VZP platí za léčení méně, než by chtěli.

28. března 2007

Praktičtí lékaři opět neordinovali. Ve Zlínském kraji zavřeli většinu ordinací, připojili se lékaři z Vysočiny, Jihomoravského, Olomouckého či Karlovarského kraje a další jednotlivci z celé republiky. Zapojilo se asi 70 procent dětských lékařů a asi 25 procent praktiků pro dospělé. Lékaři nesouhlasili s výší plateb od zdravotních pojišťoven.

19. září 2007

Většina praktických lékařů a pediatrů opět zavřela ordinace, v některých regionech to bylo i více než 90 procent ordinací. Protestovala tak proti navrhované výši úhrad za péči pro další rok.

24. června 2008

Hodinové výstražné stávky proti reformám kabinetu Mirka Topolánka se podle pořádající ČMKOS zúčastnilo 985.000 lidí, práci jich na hodinu přerušilo 306.000. Součástí byl protest zdravotníků proti reformám ministra zdravotnictví Julínka. Stávky se zúčastnili zaměstnanci všech fakultních nemocnic v ČR i některých dalších zdravotnických zařízení. Nemocnice často omezily provoz a fungovaly jako o víkendech, někde se zdravotníci k akci připojili jen symbolicky.

18. května 2010 – Únor 2011

Lékařské odbory odstartovaly kampaň nespokojených lékařů „Děkujeme, odcházíme.“ Připravenost podat výpověď vyjádřily svým podpisem tisíce nemocničních lékařů, členů i nečlenů LOK-SČL. V nemocnicích jich pracovalo dohromady 16.000. Akce skončila v únoru 2011 dohodou protestujících s ministerstvem zdravotnictví – tzv. Memorandem o úpravě poměrů ve zdravotnictví. Obě strany sporu se v současnosti obviňují z neplnění obsahu memoranda.


Memorandum o úpravě poměrů ve zdravotnictví ZDE


Ohodnoťte tento článek!