Přejít na obsah

Ohnisko ptačí chřipky u Blatné je v chovu Blatenské ryby

zpět
27.1.2017
ptačí chřipka
zvětšitptačí chřipka
Autor: Shutterstock

ptačí chřipka | Autor: Shutterstock

 

Ohnisko ptačí chřipky, kteří veterináři ve středu potvrdili v Řitovízi na Strakonicku, se nachází v chovu společnosti Blatenská ryba. Kvůli tomu odborníci utratí 6500 kachen.

Společnost zatím nedokáže přesně vyčíslit škody, které jim tím vzniknou. ČTK to řekl obchodní náměstek Blatenské ryby Václav Milota. Dodal, že společnost ještě chová dalších přibližně 25.000 kachen.

„Je to pro nás velká rána z hlediska výroby. Teď je otázka, jaké budou výsledky odebraných vzorků od dalších našich kachen,“ uvedl Milota. Dodal, že Blatenská ryba má několik odchoven kachen. Některé kusy nežijí na rybnících a jsou v halách. Podle Miloty nákazu ptačí chřipky přinesly pravděpodobně divoké kachny.

Ohnisko nákazy je desátým evidovaným místem v Česku, celkem jich je jedenáct. V Řitovízi však jde poprvé o velkochov. Blatenská ryba nahlásila úhyn zhruba 160 kachen v úterý a ve středu, na základě toho veterináři z odebraných vzorků dokázali určit, že jde o ptačí chřipku.

Nemoc je rozšířena v mnoha evropských státech, včetně sousedního Slovenska. Virus typu H5N8 se snadno přenáší mezi ptáky, lidé se jím ale podle dosavadních poznatků nakazit nemohou.

Nemoc se objevila u volně žijících ptáků v Moravskoslezském, Zlínském, Jihomoravském, Královéhradeckém, Jihočeském, Středočeském a Olomouckém kraji. Ohnisek, tedy míst, kde ptáci uhynuli v chovech, okolo nichž veterináři vytvářejí tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové dozorové pásmo, je zatím 11. V jejich pásmech platí omezení pro chovatele a větší preventivní opatření před přenosem nemoci.

Ptačí chřipka se v ČR objevila na začátku letošního roku zhruba po deseti letech. Čtyři z ohnisek jsou na jižní Moravě, jedno je ve Středočeském kraji, čtyři v jižních Čechách a jedno v Olomouckém kraji.


Komentovat článek: Ohnisko ptačí chřipky u Blatné je v chovu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Ohnisko ptačí chřipky u Blatné je v chovu…

Komentáře

1 komentář
MUDr Dotaz  | 27. 01. 2017 19:22

Proč se likvidují domácí chovy, které jsou v uzavřených nebo jinak ohraničených prostorách, odkud pravděpodobnost dalšího šíření infekce je minimální, zato volně žijícími kachnami a labutěmi, které ptačí chřipku šíří dále, se vlastně nikdo nezabývá? Ty by se v oblast i ohnisek měly zlikvidivat nejdříve. Může mi to někdo vysvětlit?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné