Okres má slíbeny miliony, chybějí ale lékaři

Nejpozději do konce roku by mělo v našem okrese vzniknout druhé výjezdové místo Zdravotnické záchranné služby (ZZS). Stát přislíbil na jeho založení pět milionů korun, ale okresní úřad jako zřizovatel se potýká s jinými problémy. Tachovsko trpí akutním nedostatkem lékařů…

Ředitel plánské nemocnice se zase obává dalšího financování.

„Zatím zvažujeme, jaký zvolit postup. Jestli nejdříve vše zařídit a potom shánět lékaře, nebo počkat se spuštěním až poté, co budou síly zajištěny,“ uvedl přednosta Okresního úřadu v Tachově ing. Jiří Wagner. Připomněl, že oceňuje ochotu města Bor, kde by mělo výjezdové místo vzniknout. To nabízí pro lékaře dokonce i byt.

Podle ředitele Nemocnice Plané MUDr. Karla Lysého, který má na starosti i místní ZZS, je na bezproblémový chod „záchranky“ zapotřebí alespoň šesti lékařů. „Jeden zde bude zaměstnán, ostatních pět zajistí nepřetržitý provoz. Všichni musejí být samozřejmě vyškoleni, aby byli schopni používat odborných přístrojů a postupů, specifických pro tuto službu,“ vyjmenoval MUDr. Lysý. Zároveň vyjádřil obavy z předpokládaného termínu realizace. „Zatím existuje jen příslib peněz. Všechno bude jisté, až je budeme mít v ruce, budou zajištěni lidé. Zároveň je důležité přemýšlet dopředu, aby bylo na pozdější krytí ztrát záchranné služby. V žádném případě to není insituce, která si na sebe vydělá,“ varuje.

Podle prozatimních návrhů by mělo další místo vzniknout v Boru. Někteří představitelé samospráv se ale obávají, že volba Planá – Bor není vzhledem k rozložení okresu dobrá. Vhodnější by podle nich byla varianta Tachov – Stříbro. Při posledním jednání tachovských zastupitelů na to upozornil i místní starosta mgr. Ladislav Macák.

PETRA MAŘÍKOVÁ, Tachovský deník, 3.04.2001

Ohodnoťte tento článek!