Olejár: peníze z poplatků dejme na léčbu, ne na konta lékařů

Titulní obrázek

Prezident Svazu pacientů Luboš Olejár se včera ostře ohradil proti tomu, že peníze z připravovaných poplatků u lékaře a za položku na receptu mají být příjmem lékárníků a lékařů. „Ministerstvo to tak plánuje a my jsme rozhodně proti nim,“ řekl Právu Olejár…

Čtyři miliardy se musí využít na zlepšení péče

Dodal, že vybrané poplatky by měly být směrovány na zvláštní konto ve zdravotnictví. „Jde o čtyři miliardy korun. A tyto peníze se musí vrátit do zdravotnictví na nákladnou léčbu, a takové je dost. Je přece nesmyslné, aby peníze z poplatků skončily v kapsách lékařů a lékárníků,“ uvedl Olejár.

Podle něj by „praktický lékař, který dnes bere kapitační platbu za každého registrovaného pacienta ve výši zhruba 53 korun měsíčně, měl tuto platbu vlastně navýšenou v průměru na 70 korun. Má-li v průměru čistého 40 000 Kč, tak by tento příjem stoupl asi na 70 000 Kč. To nepovažujeme za regulérní. Poplatky jsou protiústavní,“ prohlásil Olejár.

Platit za lék? Určitě ne.

Podle něj poplatky u lékaře narušují sociální postavení pacientů. Svaz pacientů odmítá i 30korunový poplatek za předepsání každého léku na receptu. „Jde o dvojí zpoplatnění pacienta. Vždyť doplácí na lék a ještě má platit poplatek za lék na receptu. To je nesmysl,“ prohlásil Olejár.

Jak jsme již dříve uvedli, ministerstvo zdravotnictví chystá poplatky: * 30 Kč za návštěvu u lékaře a lék na receptu, * 60 Kč za den v nemocnici * 90 Kč za návštěvu pohotovosti. Celkový strop doplatků za léky a poplatků u lékaře má být v roce 5000 korun. Pokud ho pacient překročí, pojišťovna by mu peníze měla vrátit.

Do tohoto limitu se ale nezapočítává 60korunový poplatek za den v nemocnici a 90korunový za pohotovost. Ve skutečnosti tedy částka, kterou pacient za doplatky za léky a poplatky za lékaře zaplatí v roce, nemusí být 5000, ale i 8000 korun, ba i víc.

Lékárníci už oznámili, že poplatky za léky na receptu vybírat nechtějí a nechtějí ani peníze z nich.

Vláda má návrh ministerstva zdravotnictví projednat do konce dubna a v květnu nebo v červnu se dostane do parlamentu. Pokud ho schválí, a podepíše prezident, poplatky bychom měli platit od ledna příštího roku.

Právo

Olejár: peníze z poplatků dejme na léčbu, ne na konta lékařů
Ohodnoťte tento článek!