Přejít na obsah

Olejár: peníze z poplatků dejme na léčbu, ne na konta lékařů

zpět
20.4.2007

Prezident Svazu pacientů Luboš Olejár se včera ostře ohradil proti tomu, že peníze z připravovaných poplatků u lékaře a za položku na receptu mají být příjmem lékárníků a lékařů. „Ministerstvo to tak plánuje a my jsme rozhodně proti nim,“ řekl Právu Olejár...

Čtyři miliardy se musí využít na zlepšení péče

Dodal, že vybrané poplatky by měly být směrovány na zvláštní konto ve zdravotnictví. „Jde o čtyři miliardy korun. A tyto peníze se musí vrátit do zdravotnictví na nákladnou léčbu, a takové je dost. Je přece nesmyslné, aby peníze z poplatků skončily v kapsách lékařů a lékárníků,“ uvedl Olejár.

Podle něj by „praktický lékař, který dnes bere kapitační platbu za každého registrovaného pacienta ve výši zhruba 53 korun měsíčně, měl tuto platbu vlastně navýšenou v průměru na 70 korun. Má-li v průměru čistého 40 000 Kč, tak by tento příjem stoupl asi na 70 000 Kč. To nepovažujeme za regulérní. Poplatky jsou protiústavní,“ prohlásil Olejár.

Platit za lék? Určitě ne.

Podle něj poplatky u lékaře narušují sociální postavení pacientů. Svaz pacientů odmítá i 30korunový poplatek za předepsání každého léku na receptu. „Jde o dvojí zpoplatnění pacienta. Vždyť doplácí na lék a ještě má platit poplatek za lék na receptu. To je nesmysl,“ prohlásil Olejár.

Jak jsme již dříve uvedli, ministerstvo zdravotnictví chystá poplatky: * 30 Kč za návštěvu u lékaře a lék na receptu, * 60 Kč za den v nemocnici * 90 Kč za návštěvu pohotovosti. Celkový strop doplatků za léky a poplatků u lékaře má být v roce 5000 korun. Pokud ho pacient překročí, pojišťovna by mu peníze měla vrátit.

Do tohoto limitu se ale nezapočítává 60korunový poplatek za den v nemocnici a 90korunový za pohotovost. Ve skutečnosti tedy částka, kterou pacient za doplatky za léky a poplatky za lékaře zaplatí v roce, nemusí být 5000, ale i 8000 korun, ba i víc.

Lékárníci už oznámili, že poplatky za léky na receptu vybírat nechtějí a nechtějí ani peníze z nich.

Vláda má návrh ministerstva zdravotnictví projednat do konce dubna a v květnu nebo v červnu se dostane do parlamentu. Pokud ho schválí, a podepíše prezident, poplatky bychom měli platit od ledna příštího roku.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Olejár: peníze z poplatků dejme na léčbu, ne na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Olejár: peníze z poplatků dejme na léčbu, ne na…

Komentáře

dalších 51 komentářů
MUDr. Karel Erben Re:Re:Re:Re:Re:  | 26. 04. 2007 00:59

Vážená kolegyně, domnívám se, že jste si mohla lépe zapamatovat mé pracovní zařazení na OHS Česká Lípa z doby, kdy jsme v tomto okrese spolupracovali. Tedy pro upřesnění: byl jse vedoucím hygienického odboru a bezprostředně jsem odpovídal za oddělení hygieny práce a chorob z povolání. Na mé činnosti po revoluci nevidím nic tak zajímavého, co by patřilo do uvozovek. Hledal jsem účinný způsob prevence kardiovaskulárních onemocnění. Našel jsem ho v homocysteinu a narazil jsem při tom na poznatky spojené s objevením příčiny civilizačních chorob. Žádné zdravotnické zařízení ani jiná instituce vyvíjející činnost ve sféře zdravotnictví neprojevila zájem o zastřešení rozvoje tohoto nového oboru medicíny. Pouze Svaz pacientů projevil porozumění a zájem. Proto je shrnutí a zobecnění poznatků o homocysteinu trvale spojeno s touto institucí a s jeho zásluhou. Pokud Vás zajímá role homocysteinu v etiopatogenezi ICHS, tak Vám doporučuji přečíst si článek prof. MUDr. R. Češky v Medical tribune č. 4/2007 a moji odpověď v MT č. 10 (z 2. dubna). Tyto články charakterizují dění kolem homocysteinu: "odborníci" ho odmítají zaštítěni svými tituly, ale odmítnutí nepodkládají žádným vědeckým argumentem. S pozdravem MUDr. Karel Erben viceprezident Svazu pacientů ČR

katango Re:Re:Pan Olejár se mýlí  | 25. 04. 2007 21:48

Vážený pane,naprosto souhlasím s tím,že připisování výkonů je zlodějna.Jen mne dost překvapuje,že,jak se zdá,dost dlouho leckomu prochází.Kontroly mi nevadí,protože výkony si nepřipisuji,jen mi připadá,že na tom dost tratím.Asi bláhově se domnívám,že nebudou-li propláceny fiktivní výkony,zbude více na placení těch skutečných.Proč ZP automaticky neposílají každému pojištěnci 1x za rok výpis z účtu ? Peníze na to určitě mají.Když např.VZP rozesílá plátek Pohoda,který podle mne nejčastěji končí ještě nerozbalený v popelnicích,na tohle by taky měla.

Argumenty protistran Re:Re:jo,jo  | 24. 04. 2007 22:53

Když docházejí argumenty tak se to vždy svaluje na soudruhy. Něco jako malé občanské nadávání ty soudruhu soudruhovatý, huš . Pan Olejár je občan a předsedou svazu pacientů. Lékař pokuď léčí je lékař. Politická orientace je věcí osobního názoru .Urážení druhé strany mě připadá jako jakási obrana, kdy platí že nejlepší obrana je protiútok. Proč se stal pacient tak nebezpečný pro lékaře? Je nakažený a může se od něj ledacos chytit.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné