Olejár: Poplatky jinde nefungují, neosvědčí se ani u nás

Titulní obrázek

Zavedením poplatků ve zdravotnictví Česko buduje systém, od kterého vyspělé státy v zahraničí ustupují. Tvrdí to Svaz pacientů v čele s Lubošem Olejárem. Poplatky prý nefungují v USA, Německu ani v Holandsku. Podle ministerstva zdravotnictví však Svaz pacientů srovnává nesrovnatelné…

„Spojené státy sledují evropské zdravotnictví a chtějí se z něj poučit, protože tamní systém placené zdravotní péče se příliš neosvědčil,“ říká Olga Sedláčková, právnička, která se Svazem pacientů úzce spolupracuje.

Všechno je jinak, tvrdí Cikrt

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt upozorňuje, že v zámoří funguje úplně jiný systém než u nás. „V USA žije velký počet nepojištěných lidí, proto je tam problémové zdravotnictví, které se s Českou republikou, kde musí zdravotní pojištění mít každý, absolutně nemůže srovnávat,“ namítá.

Svaz pacientů dává příkladem i Německo nebo Holandsko. „Německý systém umožňuje pacientům dlouhodobě připoutaným na nemocniční lůžko platit pobyt v nemocnici jen za první měsíc, dál už je to věc pojišťovny,“ uvádí Sedláčková. „U nás pacient zaplatí za každý den, i když bude v nemocnici třeba půl roku,“ dodává.

Autoři českých zdravotnických reforem oponují také v tomto případě. V Německu jsou mnohem vyšší poplatky za léky, platit za dlouhodobý pobyt v nemocnici je nemyslitelné. „Kromě toho má Německo velké problémy, ani proto není dobré řídit se jeho vzorem,“ oponuje Cikrt. „U nás navíc funguje systém tak, že lidé v hmotné nouzi mají určité právo na odpuštění poplatků, to znamená, že sociální systém chudým pomůže. Nikdo se bez zdravotní péče neocitne.“

Výjimečná výjimka

Nedomyšlenost poplatků odhalila podle Svazu pacientů i páteční vlaková nehoda ve Studénce. Hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský (ODS) podle prezidenta svazu Luboše Olejára zraněným poskytl výjimku, která je za této situace osvobozuje od placení poplatků v nemocnicích. „Ministr stále prohlašuje, že žádné výjimky dávat nechce, a jeho podřízený ji vzápětí beze všeho udělí,“ tvrdí Luboš Olejár.

Cikrt ale svého nadřízeného Julínka brání, že Tošenovský tuto výjimku sice poskytl, poplatky se ale platit budou. Jen nepůjdou z kapes zraněných, ale jejich léčbu zaplatí kraj.

Zdenka Dvořáková

Ohodnoťte tento článek!