Olomouc má druhou magnetickou rezonanci

Zkušební provoz magnetické rezonance zahájila v těchto dnech Fakultní nemocnice v Olomouci. Zdravotnické zařízení jeden přístroj provozuje od roku 1994, od nákupu dalšího si slibuje zejména zkrácení čekacích dob na vyšetření ze tří měsíců na dobu několika týdnů. Nemocnice se díky němu bude moci více zaměřit i na vědecké a výzkumné projekt…

Olomouc y. Zřejmě v březnu zahájí provoz také magnetická rezonance v Nemocnici v Prostějově.

Podle přednosty radiologické kliniky Miroslava Heřmana se magnetická rezonance využívá při vyšetření měkkých tkání mozku, míchy a páteře, ale využít ji lze i při vyšetřování pohybového aparátu, břicha a hrudníku.

Významným přínosem je také možnost funkčního zobrazení mozku a srdce.

“ Díky magnetické rezonanci lze diagnostikovat závažná onemocnění a čekací lhůty jsme považovali za příliš dlouhé. Proto jsme se rozhodli pro nákup dalšího přístroje, který je rychlejší a umožňuje pořizovat obrazy celého těla,“ řekl ředitel fakultní nemocnice Jaroslav Vomáčka.

Podle něj nemocnice za přístroj zaplatila téměř 42 milionů korun.

“ Zařízení klade značné nároky na erudici odborníků, kteří vyšetření provádějí a dále vyhodnocují. Obraz celého těla je hotový za několik minut, jeho vyhodnocování však trvá mnohonásobně déle,“ uvedl Heřman.

Podle něj radiologové na magnetické rezonanci ročně vyšetří několik tisíc pacientů. Zahájení provozu druhého přístroje s sebou zřejmě přinese i zvýšení poptávky. Přesto by se ale čekací doby měly výrazně zkrátit.

V prostějovské nemocnici zahájí v březnu provoz třetí magnetická rezonance v kraji. Zakoupila ji soukromá společnost Medihope. Včetně stavebních úprav přišla investice zhruba na 55 milionů korun.

Zlínské noviny

Ohodnoťte tento článek!