Olomoucká nemocnice letos ztrátová nebude

S vyrovnaným rozpočtem počítá v letošním roce Fakultní nemocnice v Olomouci
(FNO). Příjmy a výdaje největšího zdravotnického zařízení v kraji jsou v současné době shodné a situace by se podle ekonomů FNO neměla do konce roku změnit.

Vedení nemocnice je s těmito prognózami spokojeno, předloni totiž hospodaření skončilo ztrátou v desítkách a loni dokonce ve stovkách milionů korun.

„S takovým obratem v hospodaření jsem se ještě nesetkal. Loni jsme touhle dobou byli v propadu sto osmdesát milionů korun. Nyní hospodaříme s nulou a předpokládáme, že se to do konce roku nezmění,“ podotkl ekonomický náměstek FNO Antonín Michal.

Na příznivém obratu v ekonomice se podle vedení FNO podepsala revitalizace, kterou v minulém roce nastartoval nový management zdravotnického zařízení v čele s tehdejším ředitelem Jaroslavem Vomáčkou.

„Redukovali jsme počet lůžek i zaměstnanců a přistoupili jsme k řadě dalších opatření, mimo jiné k racionalizaci nákupů. Nově proto vzniklo oddělení smluvních vztahů a veřejných zakázek,“ uvedl zastupující ředitel nemocnice Čestmír Neoral.

Za dva roky se podle něj počet lůžek v nemocnici snížil o 120, počet technickohospodářských pracovníků o šest a zdravotnických o tři procenta. V současnosti má FNO přes 1400 lůžek a více než 3 tisíce zaměstnanců.

Před rokem skončila FNO se ztrátou 206 milionů, rok předtím to bylo kolem 80 milionů korun.

V polovině června odvolal ředitele Vomáčku tehdejší ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi (ČSSD) s tím, že nezvládl prohlubující se ekonomickou krizi zařízení.

Vedením FNO byl pověřen Vomáčkův náměstek Neoral. Současná šéfka resortu Milada Emmerová ( ČSSD) jmenování nového ředitele několikrát odložila a nechala prověřit ekonomiku nemocnice.

Reagovala na zprávy v médiích, které zpochybnily hospodaření bývalých šéfů nemocnice Vomáčky i jeho předchůdce Václava Rýznara. Oba se společně s Neoralem ucházejí o místo ředitele FNO.

Egon Havrlant, Olomoucký den

Ohodnoťte tento článek!