Přejít na obsah

Olomoucký kraj chce modernizovat výcvikové středisko záchranářů

zpět
7.9.2016
sanitka, záchranná služba
zvětšitsanitka, záchranná služba
Autor: Martin Podhora

sanitka, záchranná služba | Autor: Martin Podhora

 

Olomoucký kraj chce investovat více než 20 milionů korun do modernizace výcvikového střediska zdravotnické záchranné služby v Olomouci, díky níž se zlepší podmínky pro přípravu záchranářů. Většinu nákladů by měla pokrýt dotace z evropských fondů, sdělil náměstek hejtmana Michael Fischer (ČSSD).

„Modernizace vzdělávacího a výcvikového střediska se týká záchranné služby v Olomouci. Do tohoto místa bychom rádi pořídili nejen speciální figuríny, na kterých budou záchranáři z celého kraje cvičit například postup při zástavě dechu nebo srdeční činnosti, ale rovněž i simulátor zdravotního operačního střediska,“ uvedl Fischer.

V zázemí výcvikového střediska se kromě simulátoru dětského a dospělého pacienta či operačního střediska počítá i se speciálním programem, který dokáže napodobit mimořádné události s velkým počtem zraněných. Aplikace navíc umožní úpravy nebo vytváření nových scénářů.

Simulátor by měl podle Fischera zlepšit připravenost pracovníků operačního řízení záchranné služby, kteří komunikují s výjezdovými skupinami. „Mezi nejdůležitější úkoly operátorů patří příjem, vyhodnocování tísňových výzev a dále koordinace jednotlivých skupin zdravotnické záchranné služby. Nový simulátor umožní zvýšit nejen erudici a nácvik součinnosti při mimořádné situaci, ale rovněž najde uplatnění při zaškolování nových operátorů,“ podotkl Fischer.

V Olomouci bude zároveň postavena lezecká stěna s podvěsem. Školit se na ní budou záchranáři, kteří pracují na letecké záchranné službě a musejí projít výcvikem zaměřeným na lezecké techniky. Stěna je projektována s plochou 65 metrů čtverečních a kromě horolezeckých chytů bude obsahovat také imitaci podvěsu pod vrtulníkem.

Náklady na modernizaci výcvikového střediska záchranné služby mají převýšit 20 milionů korun, přičemž hejtmanství požádá o dotaci z integrovaného operačního programu. Evropské dotace by podle Fischera mohly pokrýt 85 procent nákladů a státní dotace dalších pět procent. Investice Olomouckého kraje by měla být dva miliony korun.

Počet výjezdů zdravotnické záchranné služby v posledních letech v Olomouckém kraji roste. Záchranáři v regionu ročně evidují téměř 50.000 případů.


Komentovat článek: Olomoucký kraj chce modernizovat výcvikové…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné