Olomoucký kraj chystá redukci pohotovostní služby

Olomoucký kraj čeká výrazná redukce poskytování lékařských služeb. Dojde tu totiž k postupnému snížení rozsahu pohotovostní služby. Navrhované změny by měly přinést finanční úspory, zefektivnit lékařskou péči a zabránit jejímu zneužívání…

„Až příliš často docházelo dosud například k tomu, že se lidem nechtělo jít dopoledne k lékaři a strávit nějakou dobu v čekárně. Místo toto přišli večer na pohotovost, nebo si ji dokonce přivolali domů, přestože jejich zdravotní problémy nebyly nijak vážné,“ řekl náměstek hejtmana Ladislav Kavřík (ODS).

Návrh omezení rozsahu pohotovostní služby má dvě etapy. V první z nich, která bude realizována od 1. dubna, se očekává úspora více než 7,88 miliónu, ve druhé dalších bezmála 3,46 miliónu korun.

„Ušetřené peníze samozřejmě zůstanou ve zdravotnictví,“ uvedl náměstek. Kraj podle něj plánuje nákup deseti nových sanitek.

„Část prostředků bude zřejmě využita na výstavbu nového heliportu v Šumperku,“ dodal vicehejtman.

Lékárny bez dotací

První etapa redukce bude například znamenat zrušení lékárenské pohotovostní služby.

„Nebudeme dotovat lékárníky držící pohotovost, jsou to podnikatelé jako každý jiný. Kromě toho jsou dnes lékárny umístěny i v supermarketech, které mají otevřeno poměrně dlouho,“ uvedl Kavřík. Jen na tomto opatření se podle něj ušetří skoro tři milióny korun.

Dalším z omezení, které na obyvatele kraje čeká, je zrušení dětské lékařské služby první pomoci (LSPP) ve všední dny v Přerově, což podle Kavříka vyrovná rozsah této služby s ostatními částmi kraje.

Dočasně zůstane tato služba zachována ve všední dny jen v Olomouci. „Do budoucna předpokádáme, že bude tato služba poskytována v nemocnicích na území kraje, s nimiž o tom nyní jednáme,“ poznamenal náměstek.

Vzhledem k dostupnosti zubní pohotovosti na poliklinice v Olomouci ve všední dny i dny pracovního klidu bude zubní pohotovost v sobotu, neděli a ve svátek zcela zrušena od 1. dubna v Přerově, v Šumperku bude služba zajištěna ve dnech pracovního klidu do 14 hodin a v Jeseníku do 12 hodin, případně v obou lokalitách do 13 hodin.

Útlum první pomoci

Druhá etapa redukce, k níž by mělo dojít postupně ještě letos, pak zahrnuje mj. zrušení zubní pohotovosti ve všední dny v Olomouci a zrušení dětské LSPP v pracovní dny v Olomouci. Chystá se také zrušení výjezdní LSPP i ve dnech pracovního klidu.

„Tuto službu nahradí v nutných případech záchranná služba, která také bude mít k dispozici léky pro pacienty, kteří je akutně potřebují,“ konstatoval Kavřík.

Smyslem navrhovaných opatření je podle něj utlumení lékařské první pomoci. „O to efektivněji však pochopitelně musí pracovat zdravotnická záchranná služba,“ dodal náměstek.

V současné době je v kraji pět stanovišť pohotovostních služeb. Jejich zaměstnanci odpracují za rok celkem 77 474 hodin.

Náklady na jejich činnost činí ročně 17 263 608 korun. Po ukončení druhé etapy redukce pohotovostních služeb by se měl počet odpracovaných hodin výrazně snížit a celková úspora této reformy by měla dosáhnout jedenácti miliónů korun.

Právo

Ohodnoťte tento článek!