Olomoucký kraj podpoří dotacemi vzdělávání mladých lékařů

Zastupitelstvo Olomouckého kraje dnes vyhlásilo nový dotační program pro oblast zdravotnictví. Je určený především na postgraduální vzdělávání absolventů lékařských fakult. Hejtmanství tímto způsobem hodlá podporovat začínající lékaře a udržet je v regionu.

Letos na program kraj věnuje 3,6 milionu korun, zájemci se v prvním kole mohou hlásit do konce března, řekl náměstek hejtmana Olomouckého kraje Michael Fischer.

O peníze budou moci požádat zdravotnická zařízení v kraji, která mají akreditaci na postgraduální vzdělávání lékařů. Podpora státu je totiž podle Fischera v mnoha případech nedostatečná.

„Snažíme se nahradit struktury, které postgraduální vzdělávání absolventů lékařských fakult financovaly. Chceme pomoci začínajícím lékařům, aby si za lepších podmínek mohli udělat atestaci a začít samostatně pracovat,“ uvedl Fischer.

Podle něj vedení kraje hodlá tímto způsobem přispět i k řešení nedostatku lékařů v kraji, zejména v některých odbornostech. „Týká se to především praktických lékařů, jejichž populace stárne. Mnozí se již blíží k důchodovému věku, nebo ho už dosáhli. Ale nevylučuji ani další odbornosti, například plicní lékaře a podobně,“ uvedl Fischer.

Délka postgraduálního vzdělávání se podle něj liší podle odbornosti, u praktických lékařů trvá tři roky. Školení, jehož závěrem by měl být zisk atestace pro obor praktický lékař pro dospělé, stojí asi jeden milion korun. Hejtmanství si slibuje, že díky grantu ročně získá deset až 14 nových praktických lékařů pro dospělé.

Zájemci o příspěvek od kraje mohou podávat žádosti v prvním kole do 31. března a následně do 31. července. Podle Fischera bude program pokračovat i v příštích letech. „Je to běh na dlouhou trať,“ doplnil náměstek hejtmana.

O poskytnutí dotace rozhodne Zastupitelstvo Olomouckého kraje na základě návrhu krajské rady.

Ohodnoťte tento článek!