Olomoucký kraj tají, s kým bude dál jednat o pronájmu nemocnic

Titulní obrázek

Pouze jeden zájemce se přihlásil do výběrového řízení na pronájem tří nemocnic Olomouckého kraje. Jméno společnosti, která jako jediná splnila kritéria, však vedení hejtmanství tají. Podle zdroje ČTK se má jednat o společnost Agel…

která provozuje i několik nemocnic v Moravskoslezském, Zlínském či Olomouckém kraji. Opoziční zastupitelé, které ČTK oslovila, považují postup kraje za neprůhledný.

O pronájem nemocnic v Prostějově, Přerově a Šternberku projevilo zájem 12 tuzemských i zahraničních uchazečů, devět si vyzvedlo zadávací dokumentaci. Někteří však dávali přednost koupi před pronájmem nebo nesplnili požadovaná zdravotnická kritéria.

„Trváme na svých požadavcích na rozsah zdravotnické péče a nastavených kritériích. Z tohoto pohledu budeme posuzovat i podanou nabídku, o níž budeme dále jednat,“ uvedl náměstek hejtmana Ladislav Kavřík (ODS). Jméno přihlášené firmy ale nechce zveřejnit na základě doporučení firmy Price Waterhouse Coopers, která soutěž organizuje. Již dříve uvedl, že zájemce musí zachovat v nemocnicích zdravotnickou péči nejméně v současném rozsahu a zajistit investiční rozvoj a restrukturalizaci zařízení.

Společnost Agel ČTK potvrdila, že se do výběrového řízení přihlásila. „O výsledcích výběrového řízení nemáme oficiální informace. Musíme počkat na písemnou zprávu,“ řekla mluvčí společnosti Simona Součková.

Zatajování jména účastníka výběrového řízení má řadu kritiků. Podle Davida Ondráčky z Transparency International není tento postup kraje opodstatněný. „Je to neprůhledné a může to vyvolávat spekulace, proč kraj jméno firmy tají. Uchazeč o obchodování s veřejným sektorem musí počítat s tím, že informace budou zveřejněny ještě v průběhu výběrového řízení. Jméno uchazeče není obchodním tajemstvím,“ uvedl Ondráčka.

Postup kraje se nelíbí ani opozičnímu krajskému zastupiteli a členovi zdravotní komise kraje Michaelu Fischerovi (ČSSD). „Pokud kraj nepodává informace, staví to privatizaci do podivného světla,“ soudí Fischer. Podle něj informace nedostala ani zdravotní komise, která je poradním orgánem krajské rady. Postup kraje kritizuje i zastupitel Alexander Černý (KSČM). „Pokud zůstal jediný uchazeč, výběrové řízení je znehodnoceno. Dá se spekulovat o tom, zda nebyla kritéria nastavena tak, aby je splnil pouze jediný uchazeč,“ uvedl. Komunisté i sociální demokraté v krajském zastupitelstvu převod nemocnic do obchodní společnosti dlouhodobě kritizují.

Transformaci svých nemocnic zahájil kraj v roce 2005. Tři nemocnice sdružené do jedné akciové společnosti hodlá pronajmout nejméně na 20 let. Smlouva s nájemcem by měla začít platit od 1. července.

ČTK

Olomoucký kraj tají, s kým bude dál jednat o pronájmu nemocnic
Ohodnoťte tento článek!