Olomoucký kraj zrušil tendr na sanitky za 80 mil. Kč.

Olomoucký kraj zrušil tendr na dodávku dvou desítek nových sanitek v hodnotě téměř 80 milionů korun, jehož podmínky kritizovali někteří prodejci aut.

Olomoucký kraj bude vozový park záchranné služby nadále obnovovat postupně, řekl dnes novinářům hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Zrušení tendru podle vedení kraje neohrozí fungování záchranné služby.

Nejlepší nabídku ve zrušeném tendru podala firma, která prodává vozy značky Volkswagen. Někteří prodejci aut ale již dříve upozornili, že zadání výběrového řízení bylo „šité na míru“ právě vozům Volkswagen a ostatní automobilky předem diskvalifikovalo. Dodavatel automobilů Ford proto pohrozil stížností u antimonopolního úřadu.

„Rada dnes po důkladné analýze a debatě odsouhlasila zrušení této veřejné zakázky,“ uvedl Rozbořil. Zrušení tendru zdůvodnil tím, že v případě odvolání některého z neúspěšných uchazečů by dodávka sanitek nabrala několikaměsíční skluz. Pokud by kraj 20 sanitek nestihl koupit do podzimu, tak by přišel o pětašedesátimilionovou dotaci z fondů EU a nákup sanitních vozů by musel financovat ze svého rozpočtu, který se kvůli nižšímu výběru daní potýká s poklesem příjmů.

Radní mohli výběrové řízení zrušit díky tomu, že cena vítězné nabídky byla o 1,2 procenta vyšší, než byly předpokládané náklady na nákup 20 sanitek. „Podle zákona lze v tomto případě zakázku zrušit,“ řekl hejtman.

Zakázka byla problematická už od jejího loňského vypsání, protože vedení záchranné služby podle Rozbořila nedodalo kvalitní podklady pro zpracování zadávacích podmínek, které musely být dodatečně upraveny. „Fatální pochybení, které by zavdalo důvod ke zrušení tendru, ale nenastalo,“ řekl.

Podle hejtmanova náměstka Michaela Fischera (ČSSD) zrušení tendru neohrozí akceschopnost záchranné služby, která má v Olomouckém kraji k dispozici 26 provozuschopných sanitek a dalších 16 vozů je v záloze. Kraj nyní ale zrychlí přirozenou obnovu vozového parku. „Dovedu si představit, že v příštích letech nakoupíme ročně pět sanitek,“ uvedl Fischer.

Ohodnoťte tento článek!