Přejít na obsah

Olomoučtí lékaři získali prestižní ocenění

zpět
19.1.2011
lékař, krevní tlak, zdravotnictví, medicína
zvětšitlékař, krevní tlak, zdravotnictví, medicínaZdroj: www.linternaute.com

lékař, krevní tlak, zdravotnictví, medicína | Zdroj: www.linternaute.com

 

Centrum pro diagnostiku a léčbu hypertenze Fakultní nemocnice v Olomouci (FNOL) získalo prestižní mezinárodní titul Hypertension Excellence Centre, který uděluje výbor Evropské společnosti pro hypertenzi.

„Ocenění je pro pacienty zárukou, že péče tu je poskytovaná na nejvyšší úrovni,“ řekl Právu mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

„Jsme teprve sedmým centrem, které se v České republice může tímto oceněním pochlubit. Takto označená centra excelence poskytují nejvyšší stupeň hospitalizační i ambulantní péče o pacienty s arteriální hypertenzí.

Na péči o ně se společně podílejí lékaři z několika klinik. Provádíme komplexní diagnostiku příčin vysokého krevního tlaku, léčbu pomocí intervenčních a operačních zákroků, podílíme se na dalším vzdělávání lékařů a také na klinickém výzkumu,“ konstatoval vedoucí lékař centra Jan Václavík.

Specializované centrum FNOL poskytuje pro léčbu nemocných některé inovativní postupy, například dálkovou monitoraci krevního tlaku pomocí speciálního měřiče a mobilního telefonu.

„V dubnu začneme ve spolupráci s III. interní klinikou VFN Praha s prováděním denervace renálních tepen u nemocných s rezistentní hypertenzí. Monitorace plasmatických hladin základních léků léčby hypertenze nám pomáhá určit, zda nemocní navrhovanou léčbu skutečně užívají, a optimalizuje tak celý léčebný proces,“ uvedl přednosta I. interní kliniky FNOL Miloš Táborský.

Přibližně deset až patnáct procent hypertoniků má podle Václavíka obtížně upravitelné hodnoty krevního tlaku. „S našimi diagnostickými možnostmi jsme schopni lépe identifikovat příčinu tohoto onemocnění a podle ní pak také cíleně nastavit léčbu,“ vysvětlil lékař.

„Příčinou vysokého krevního tlaku bývá někdy jiný zdravotní problém, jako je například zvýšená funkce štítné žlázy, onemocnění ledvin, nadledvin, zúžení ledvinových tepen, krátkodobé poruchy dechu ve spánku, nežádoucí účinky léků a podobně. Je důležité tuto příčinu odhalit a podle ní pak také léčit,“ podotkl Václavík.

Pacienti do centra přicházejí na doporučení ambulantních internistů, kardiologů nebo praktických lékařů, směřují sem lidé s vysokým krevním tlakem nejen z Olomouckého, ale i Zlínského kraje. Centrum pro diagnostiku a léčbu hypertenze v olomoucké nemocnici poskytuje také konzultační servis pro lékaře.


Klíčová slova

Autoři

Vlasta Hradilová, Právo

Související články

11.3. Ve FN Olomouc operují chlopenní vady novou metodou Ve FN Olomouc operují chlopenní vady novou metodou
0 příspěvků

Komentovat článek: Olomoučtí lékaři získali prestižní ocenění

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné