Olomoučtí ortopedové zkoušejí OrthoPilot

OrthoPilot – nový navigační přístroj pro operace náhrad kolenního či kyčelního kloubu zkoušejí v těchto dnech lékaři ortopedické kliniky olomoucké fakultní nemocnice. Přístroj umožňuje přesnější umístění implantátu, čímž se významně snižuje pravděpodobnost případné revizní operace…

Olomouc – Orthopilot – nový navigační přístroj pro operace náhrad kolenního či kyčelního kloubu zkoušejí v těchto dnech lékaři ortopedické kliniky olomoucké fakultní nemocnice.¨

Orthopilot umožňuje přesnější umístění implantátu, čímž se významně snižuje pravděpodobnost případné revizní operace

Jak uvedl pověřený přednosta ortopedické kliniky Miroslav Pach, při použití tohoto přístroje lékaři pacientovi zavedou do stehenní a holenní kosti dvě sondy, třetí sonda je pohyblivá. Z počítače pak mají k dispozici přesné údaje o tom, kudy vést jednotlivé řezy.

„Operatér může k rozhodování využít informace, které při klasickém manuálním postupu neměl k dispozici,“ vysvětlil Pach.

Lékaři ortopedické kliniky, kteří ročně provádějí až 430 operací náhrad kolenního nebo kyčelního kloubu, si zatím ověřili funkčnost přístroje při osmi operacích.

Nyní vedení Fakultní nemocnice Olomouc jedná s firmou, která přístroj dodává. Jeho cena dosahuje tři až čtyři milióny korun.

V České republice již využívá obdobné navigační přístroje 15 zdravotnických zařízení, na Moravě například nemocnice v Brně, ve Zlíně či Frýdku-Místku.

DÁLE ČTĚTE:
Rehabilitační problematika kolenních náhrad
Lékaři vyzkoušeli přístroj Orthopilot

Právo

Ohodnoťte tento článek!