Přejít na obsah

Ombudsmanka: Sanatorium porušuje zákon, klienti jsou ponižováni

zpět
24.3.2017
Anna Šabatová
zvětšitAnna Šabatová
Autor: ČTK

Anna Šabatová | Autor: ČTK

 

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová tvrdí, že v Sanatoriu Lotos pro lidi postižené Alzheimerovou chorobou v Ostředku na Benešovsku porušují zákon a klienty ponižují.

Jednatel společnosti Alexander Kučera jakékoliv pochybení odmítá. Zařízení podle ombudsmanky chybí odbornost, přestože se orientuje na seniory s demencí. Ombudsmanka zařízení kontrolovala na jaře 2016. Z kontroly podle Šabatové vyplynulo, že zařízení nemělo dost sester pro zajištění ošetřovatelské péče, část péče navíc poskytovali pracovníci bez kvalifikace. „Nedostatečnou péči dokládají konkrétní případy nevhodného způsobu ošetřování ran, způsobování zbytečné bolesti, zhoršování zdravotního stavu,“ uvedla mluvčí.

Nepřizpůsobení péče o lidi trpící demencí u nich provokuje neklid a zvyšuje riziko úrazů. Sanatorium to podle mluvčí řeší tím, že omezuje klienty v pohybu, a spoléhá se na tlumení léčivy. Jak mluvčí uvedla, léčivé prostředky běžně podávali lidé, kteří nejsou zdravotníky. Nebyl sledován a dokumentován efekt léků, dodala ombudsmanka. Podmínky v zařízení prý také umožňovaly snadné zneužití léků s tlumicím efektem. Podle závěrů ombudsmanky sanatorium nerespektovalo ani soukromí klientů, intimní úkony se běžně odbývaly před zraky jiných.

„Právním posouzením poznatků z návštěvy ochránkyně dospěla k názoru, že zjištěná pochybení nepředstavují jen porušení zákona, ale dosahují intenzity ponižujícího zacházení ve smyslu Listiny základních práv a svobod a Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod,“ uvedla mluvčí.
Jednatel sanatoria Kučera řekl, že ombudsmanka vyvolala několik správních řízení, a ta, která už skončila, stížnosti veřejné ochránkyně práv nepotvrdila. „My jsme jí to psali. Nevím, proč tohle dělá,“ řekl Kučera. Doplnil, že v sanatoriu nejsou stoprocentní, ale jakékoliv vážnější pochybení odmítl.
Na jaře 2016 šlo o třetí návštěvu ombudsmana v daném zařízení od roku 2008. Už tehdejší veřejný ochránce práv Otakar Motejl v zařízení zjistil vážné nedostatky včetně omezování osobní svobody a nadměrného používání tlumících léků.

Sanatorium Lotos zahájilo činnost v roce 2001 v zámku v Ostředku. K dispozici je v něm 27 pokojů s 68 lůžky. Web sanatoria uvádí, že zdravotní péče je zajišťována zdravotnickým personálem 24 hodin denně, praktický lékař dochází jednou týdně, psychiatr podle potřeby. Zprávou ombudsmanky se bude zabývat vláda. Zařízení podle ombudsmanky její kancelář loni na podzim neinformovalo, zda uskutečnilo opatření k nápravě. Šabatová se proto rozhodla vládu informovat.


Komentovat článek: Ombudsmanka: Sanatorium porušuje zákon, klienti…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Ombudsmanka: Sanatorium porušuje zákon, klienti…

Komentáře

1 komentář
Eva Máme nekvalitní vedení v těchto zařízeních.  | 26. 03. 2017 10:59

Je dobře když se tu něco dělá-kroky na zásadní změnu. Když není personál a taky není ani přiměřeně zaplacen ,taky tyto nemocnice či ústavy neplní statut péče ,ani nemá zájem to změnit.Lidé taky mají malé důchody byť pracovali,odpracovali-odváděli daně a poplatky jak bylo nastaveno,měli mnohdy děti 3 i více.Kdo se může dostat na službu péče si každý může spočítat.Systém nedostatek personálu ,taky jak si ulehčí "práci".Pacienti chodící se omezí zejména tak ,že zákaz,pak pleny /nemožnost si zajít udělat potřebu neb má zapínání vcelku jako overal,to i přesto ,když je tam kompletní toaleta u pokoje.,zvednuté zábradlí ,aby museli být na lůžku.Prostorné chodby a tito se nesmí ani procházet či si společně poklábosit,neb údajně by mohli upadnout?Pomůcky na oporu chození by tak měli mít všichni pokud to nemají/no upadnout můžete i v pokoji/ .Není pracovník kdo by tam s nimi pobýval případně další možnosti "her",hudba atd.Málo jídla ,s tekutinami to je taky tak. Ležíci nenakrmí neb je to zdlouhavé někdy/.Nedochází dobrovolníci? třeba i mládež na pomoc?Vyhladovění a ztráta sil -jinak by tu byli ještě dalších 5-10 let,nemůžete si nikde stěžovat ,/je tam na jejich milost/pak by si zasedli na vás ještě více.Nejde skloubit celodenní či non stop péči doma s docházkou do práce na -za výdělek,aby jste si zaplatili tu střechu atd.Nastavení kolik jste povinni odpracovat,nemožnost odejít do předčasného důchodů bez ztrát neb pak jste už trvale krácení i na malém nižším důchodu.Není dosud opraveno /naopak ještě opakovaně krátí % nesprávným valorizováním,výpočty. Tuto nastavenou diskriminace lidí vládou -tak zatěžuje zejména ženy ,systém nespravedlivého valorizování , přetěžování ,další rodiny s dětmi atd.Takto dál pokračuje vyloučení žen-zejména po padesátce když už není tolik sil a .... "trh" si vybírá mladší? No stát -vláda tu nemá kolonku přidané hodnoty žen a matek.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné