Omezení přesčasů v nemocnicích

chodba

Českému zdravotnictví hrozí v příštím roce vážný problém. 1. ledna totiž přestává platit výjimka Evropské unie týkající se přesčasů lékařů. Ti budou smět nově odsloužit nad rámec běžné pracovní doby sotva polovinu toho, co v minulých letech.

Některé nemocnice proto budou muset přijmout další odborníky. Jenže řada z nich přiznává, že na ně nebudou peníze.

Lucie MÜLLEROVÁ, redaktorka: Plné ambulance pacientů, dlouhé seznamy plánovaných operací a kvalifikovaných lékařů nedostatek. To je černý scénář mnoha tuzemských nemocnic pro příští rok. V Česku totiž skončí platnost výjimky z Evropské unie, které se týkala přesčasových hodin.

Martin ENGEL, předseda Lékařský odborový klub: Umožňovala 16 hodin týdně a od nového roku to bude tak jako v ostatních evropských zemích, že to bude 8 hodin týdně. To máte prostě o 50 % méně pobytu v nemocnici.

Lucie MÜLLEROVÁ, redaktorka: Lékaři tak budou smět za celý příští rok odsloužit nad rámec pracovní doby maximálně 416 hodin. Pokud by to nemocnice porušily, hrozí jim vysoké pokuty.

Petr FIALA, místopředseda, Asociace českých a moravských nemocnic: To roční penzum budou mít lékaři vyčerpáno někdy v březnu, v dubnu, podle toho, jak budou sloužit a pak je natvrdo dost. A my nevíme – zavřou se nemocnice pro nedostatek lékařů, anebo nezavřou?

Lucie MÜLLEROVÁ, redaktorka: Najít životaschopný scénář není podle manažerů nemocnic vůbec jednoduché. Třeba tady v pražské Nemocnici Na Františku by v ideálním případě potřebovali zvýšit počet lékařů zhruba o 10 %.

Robert ZELENÁK, ředitel, Nemocnice Na Františku: Naštěstí patříme mezi nemocnice, která relativní dostatek lékařů. Takže samozřejmě o něco se zmenší kapacita té nemocnice z hlediska výkonnosti těch lékařů nebo počtu odbavených pacientů, ale rozhodně se nebude jednat o nějakou dramatickou situaci.

Lucie MÜLLEROVÁ, redaktorka: U některých lékařů přitom přesčasy tvoří až polovinu celkové mzdy. Nemocnice upozorňují na to, že pokud se po zkrácení přesčasů nezvýší jejich základní platy, budou utíkat do zahraničí. Už teď přichází Česko o několik stovek lékařů ročně. Nejvíc přes 900 jich odešlo v roce 2011 po výzvě Děkujeme, odcházíme. Nejčastěji míří do Německa. Lucie Müllerová, Česká televize.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!