Onko a traumacentra dostanou z fondů EU dvě miliardy korun

Titulní obrázek

Onkologická a traumatologická centra dostanou z fondů Evropské unie dvě miliardy korun. Ministerstvo zdravotnictví na čtvrteční tiskové konferenci oznámí, jak evropské peníze mezi centra rozdělilo a které konkrétní projekty podpořilo…

ČTK to řekl první náměstek ministryně Marek Šnajdr. Přidělování peněz předcházel odborný audit, který prověřil vybavení center a komplexnost poskytované péče.

„Oznámíme zakončení první vlny, kdy byly vyhodnoceny projekty přihlášené traumatologickými a onkologickými centry a byly jim přiděleny peníze. Do těchto center půjdou celkem dvě miliardy korun,“ uvedl náměstek.

Ministerstvo si podle něj stanovilo jako prioritu modernizaci center superspecializované péče, vzdělávání zdravotníků, prevenci zaměřenou na podporu zdravého životního stylu a také nemocniční nákazy.

Šnajdr uvedl, že když v roce 2006 převzala ODS ministerstvo po ČSSD, bylo rozdělování peněz z centrálních fondů pro zdravotnictví „mizivé“. Nám se podařilo téměř desetkrát je zvednout,“ konstatoval.

Operační programy umožňují průběžné financování konkrétních projektů z peněz EU. Čeští pacienti tak získali například lineární urychlovač v pražské Fakultní nemocnici Motol. Z evropských peněz by měly být pořizovány další moderní přístroje do nemocnic, zavedeno elektronické zdravotnictví a sledována a řízena kvalita péče a náklady zdravotnictví.

ČTK

Onko a traumacentra dostanou z fondů EU dvě miliardy korun
Ohodnoťte tento článek!