Přejít na obsah

Onkologické pracoviště radní pronajmou

zpět
16.2.2007

Pronajmout privátní společnosti pracoviště lineárního urychlovače v Nemocnici Jihlava, to chtějí krajští radní. Jediný přístroj svého typu v kraji za více než 100 milionů korun začal sloužit onkologickým pacientům před třemi roky...

Nemocnice za něj splácí ročně 22 milionů korun, a nemá pak peníze na další nutné investice. Zájem o provoz projevilo několik společností, rada kraje příští týden rozhodne o vypsání výběrového řízení, řekl na úterním jednání zastupitelstva náměstek hejtmana Pavel Hájek (ODS).

Někteří zastupitelé se dožadovali vysvětlení, proč je pracoviště pro nemocnici ztrátové a pro soukromou společnost je jeho provoz ziskový.

bili magnetickou rezonanci

Problém podle primáře oddělení radioterapie Lubomíra Slavíčka tkví v nevýhodné smlouvě, kterou uzavřelo někdejší vedení nemocnice.

„V tom, že zdravotní pojišťovny platí nemocnici za výkony paušálně, ale soukromému subjektu za výkony. I kdybychom zvýšili výkony tisíckrát, pojišťovna nám víc peněz nedá,“ řekl Slavíček. Podle něj nepomůže ani chystaná změna formy nemocnic z příspěvkových organizací kraje na akciové společnosti.

Podle primáře není pravda, že je pracoviště nedostatečně personálně vybaveno a výkony se tam neposkytují v celé šíři a kvalitě, jak uvedl Hájek na zastupitelstvu.

Podle doporučení odborné společnosti pracovištěm projde ročně asi 600 nových pacientů, včetně recidiv pak kolem tisíce.

„Z hlediska humánního by měl mít každý kraj jedno takové pracoviště. Pacientů s rakovinou přibývá,“ zdůraznil Slavíček. Za současného systému financování nemocnic i on považuje za reálnější pronájem pracoviště.

Hájek uvedl, že některé společnosti kraji „nabídly jako bonus“ za pronájem pracoviště lineárního urychlovače dodání magnetické rezonance na vyšetření pacientů, kterou kraj nemá. Stojí kolem 50 milionů korun.

ory jsou proti

Lékařský odborový klub (LOK) s pronájmem nesouhlasí. „Bohužel zvrácenost našeho systému je taková, že zatímco toto zařízení provozované nemocnicí je pro ni ekonomickou zátěží, tak budeli je provozovat řeckokyperská společnost, bude pro ni vysoce ziskové,“ řekl již dříve šéf jihlavského LOKu Lukáš Velev.

Nové pracoviště lineárního urychlovače zprovoznili na oddělení radiační onkologie jihlavské nemocnice v únoru 2004. Po deseti měsících tak tehdy skončil krizový provoz, kdy třetina pacientů po operaci nádoru musela denně dojíždět na ozařování do havlíčkobrodské nemocnice. Přístroj přišel na 103,4 milionu korun.

Nemocnice by ho měla splácet 8,5 roku. Jeho instalace si vyžádala stavební úpravy pracoviště za 10,8 milionu korun. Zatímco jiným nemocnicím ministerstvo zdravotnictví přispělo na přístroj 30 miliony, Vysočina nedostala nic.

Jihlavský deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Jihlavský deník

Komentovat článek: Onkologické pracoviště radní pronajmou

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Onkologické pracoviště radní pronajmou

Komentáře

další 2 komentáře
Tomáš Rozsíval, MUDr Zase zásadní spor o zisku a etice....  | 17. 02. 2007 10:54

Z uvedeného mi vyplývá jedno. Když nemocnice dostává jakýsi maximální paušál na vše, což evidentně nestačí na provoz onoho přístroje, je vedení nemocnice totálně blbé a patří odvolat, protože s pojišťovnami nenasmlouvali patřičnou výši paušálu. A pokud se soukromému subjektu platí za výkony, což má ovšem zase své stropy v limitech podle platných vyhlášek, potom asi bude lepší opravdu z těch nemocnic ty soukromé subjekty udělat. Jen ať tvoří zisk ! Co je na tom špatného. Jak jinak chcete splatit 100 milionů korun, když nevytváříte zisk!!?? Spoléháte na státní dotace ? Při 200 miliardovém deficitu státního rozpočtu, který nám zanechal Paroubek a jeho soudruzi ?

Milan Šilhan Selhávající manažeři.  | 16. 02. 2007 12:53

Jihlavský případ s nedoplaceným lineárním urychlovačem je vzorovou ukázkou nezodpovědného "manažerismu" na straně jedné a nezodpovědného hospodaření s veřejnými prostředky pojišťoven a veřejných rozpočtů na straně druhé. Bez ohledu na to, že pochybení je zaviněno špatným zákonodárstvím. Všichni odpovědní, kteří se zasadili o nákup a instalaci lineárního urychlovače v Jihlavě ( kde je mimo jiné velmi dobrá dlouholetá onkologická tradice ), manažeři i politici ( všichni slušně placení z veřejných peněz ), si mohli velmi snadno spočítat, jestli mají dost prostředků k nákup urychlovače a jeho uvedení do provozu a vůbec na další provoz. Na to jim stačily kupecké počty a dnešní případné ztráty jdou na vrub jejich počínání, které v každém případě se dotkne plátců pojistného a daní. Ve státech EU pro účely veřejných zdravotních služeb ( Rakousko, Německo, Francie na to mají zákony ), se nákladná technika plánuje a financuje z veřejných zdrojů tak, aby za provozovateli nezůstávaly dluhy. Plánování je nutné, protože lineární urychlovač je schopen podle statistiky "obsloužit" určitý počet obyvatelstva na území. Zodpovědným pracovníkům doporučuji přehled ÚZIS instalovaných urychlovačů v krajích ČR a jejich srovnání s obyvatelstvem přilehlého regionu. Zákonodárci či veřejná správa by ale měla v každém případě zastavit nákup nákladné zdravotní techniky na tak dlouho, dokud nejsou k dispozici potřebné finanční prostředky. Jinak se jen zvyšuje vysoká úroveň standardního nehospodárného Kocourkova, na který sice občané nadávají, ale málo proti němu dělají.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné