Přejít na obsah

Onkologický ústav v Brně postaví výzkumné centrum za 330 mil. Kč

zpět
14.4.2010
věda, laboratoř, výzkum, mikroskop
zvětšitvěda, laboratoř, výzkum, mikroskopZdroj: ctv.ca

věda, laboratoř, výzkum, mikroskop | Zdroj: ctv.ca

 

V Masarykově onkologickém ústavu v Brně vznikne centrum výzkumu rakoviny za 330 milionů korun. Výstavbu a nákup přístrojů umožní evropská dotace. V centru se budou odborníci věnovat výzkumu nádorů, které se už dnes v areálu na Žlutém kopci léčí.

Týká se to rakoviny prsu, tlustého střeva a konečníku, kožních nádorů i dalších forem rakoviny, řekli zástupci nemocnice.

Onkologický výzkum má v českých nemocnicích a odborných ústavech své místo. Na Žlutém kopci však podle zástupců tamního ústavu vznikne instituce ojedinělá svým rozsahem.

„Tento projekt nám nepochybně umožní, abychom se zařadili mezi přední pracoviště, a troufám si říct, že v Evropě a na světě,“ řekl dnes ředitel ústavu Jiří Vorlíček.

Podle Vorlíčka má nové výzkumné centrum lékařům umožnit postoupit dál v trendu léčby ušité na míru konkrétnímu pacientovi. Nově vyvinuté metody léčby například umožní dřív než dnes zjistit, zda nasazená léčba u konkrétního pacienta funguje. Lékaři ji tak budou moci lépe řídit, aby byla šetrnější, a například chemoterapie organismus nemocného méně zatěžovala.

Nové výzkumné centrum má v názvu slovo molekulární a podle Vorlíčka to popisuje jeho práci. „Medicína se molekularizuje, vyšetření jde až na molekulární úroveň a v oblasti rakoviny a zhoubných nádorů se to velice výrazně uplatňuje v diagnostice i léčbě,“ dodal.

Centrum ústav zřídí v pavilonu F, kde jsou dnes laboratoře a který zčásti slouží ambulantně léčeným. Za zhruba 100 milionů korun se objekt opraví, za dalších asi 120 milionů korun se koupí moderní přístroje, které dnes výzkumníkům v ČR nejsou k dispozici a se kterými jezdí pracovat do zahraničí. Zbytek peněz půjde na nákup dalších, běžnějších přístrojů a platy výzkumníků v prvních letech fungování centra.

Regionální centrum aplikované molekulární onkologie je jedním ze tří brněnských výzkumných center, která uspěla v hodnocení mezinárodního panelu ministerstva školství a která s největší pravděpodobností dostanou dotace na výzkum a vývoj. Kromě Masarykova onkologického ústavu uspěly ještě Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC) a Středoevropský technologický institut (CEITEC).


Komentovat článek: Onkologický ústav v Brně postaví výzkumné…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Onkologický ústav v Brně postaví výzkumné…

Komentáře

1 komentář
Monika Bartošová Není potřeba již dávat tolik peněz do léčby rakoviny  | 12. 06. 2013 11:59

Přečtěte si proč se dává zbytečně tolik peněz a proč se po 40-ceti letech dovídáme pravdu, která musí vyjít na povrch. Tato lež, kterou nás elita krmila takovou dobu už nejde dále držet pod pokličkou. Přečtěte si článek na tomto odkaze: http://www.celostnimedicina.cz/sokujici-pravda-o-rakovine.htm

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné