Přejít na obsah

Onkologičtí pacienti mají v jihlavské nemocnici novou poradnu

zpět
7.10.2011
rakovina prsu, onkologie
zvětšitrakovina prsu, onkologieZdroj: l.yimg.com

rakovina prsu, onkologie | Zdroj: l.yimg.com

 

Ambulantní onkologičtí pacienti mohou od října v jihlavské nemocnici využívat služeb nové nutričně-terapeutické poradny. S odborníky tam mohou konzultovat možnosti stravování a řešení aktuálních komplikací příjmu stravy při onkologickém onemocnění. Oznámila to mluvčí nemocnice Veronika Pysková.

„K podobným konzultacím měli dosud ambulantní onkologičtí pacienti příležitost pouze v rámci dietologické poradny, která ale nebyla určena výhradně pro ně,“ uvedla mluvčí. Pacientům je nová poradna k dispozici každé pondělí od 8:00 do 10:00.

Rakovina a její léčba mají podle lékařů často za následek výrazný pokles tělesné hmotnosti pacientů. Způsob stravování je podle vrchní nutriční terapeutky jihlavské nemocnice Blanky Leidemanové velice individuální a záleží na konkrétním typu onemocnění. „Pacienti by se neměli snažit za každou cenu dodržovat zásady správné výživy, důležitější je udržet si příjem potravin bohatých na energii,“ uvedla Leidemanová.

Onkologičtí pacienti by podle ní měli dávat přednost energeticky bohatým jídlům, například smetanovým jogurtům, plnotučným sýrům, ale i čokoládě. Měli by jíst častěji a v menších porcích. „Nebraňte se podávání stimulujících prostředků pro zvýšení chuti, například bylinkám. Příjem potravy nevažte striktně na denní časový režim. Oběd nemusí být v poledne,“ dodala Leidemanová.

Nutričně-terapeutická poradna je začleněna do Edukačního centra Nemocnice Jihlava. Pacienti ji najdou ve třetím patře interního pavilonu.


Komentovat článek: Onkologičtí pacienti mají v jihlavské nemocnici…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné